جدیدترین تصمیمات کمیسیون آموزش مجلس درباره حذف کنکور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پذيرش بدون کنکورارسال شده در   08 اردیبهشت 1392-28 April 2013بازدید 2382
جدیدترین تصمیمات کمیسیون آموزش مجلس درباره حذف کنکور

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تصمیم جدید این کمیسیون برای اعمال حداقل 85 درصد سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور سال های آینده خبر داد.


پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش روزیکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، ˈمحمدمهدی زاهدیˈ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موضوع ˈسنجش و پذیرشˈ دانشجو در مجلس نهم به عنوان یکی از برنامه های جدی در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات قرار گرفته و موانع اجرایی شدن قانون حذف کنکور در سال های اخیر در کمیسیون به دقت بررسی شده است.

وی درمورد سابقه طرح موضوع حذف کنکور یادآور شد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 86 باید در اولین سال برنامه پنجم توسعه، کنکور به کلی حذف و سوابق تحصیلی داوطلبان جایگزین آن می شد اما هنوز که در سومین سال برنامه پنجم هستیم کنکور همچنان برگزار می شود.

زاهدی خاطرنشان کرد: با توجه به قانون حذف کنکور برای سال 90، برگزاری کنکور در سال های 91 و 92 غیرقانونی تلقی می شود که به منظور رفع این مشکل، مجلس کنکور سال گذشته و امسال را بدون اشکال اعلام کرد و جای نگرانی برای خانواده ها و داوطلبان وجود ندارد اما برای سال 93 باید یک بازنگری جدی در طرح سنجش و پذیرش دانشجو صورت گیرد.

وی ادامه داد: پس از بررسی های کارشناسی با همفکری مسوولان وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان سنجش و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، هفته گذشته به جمع بندی خوبی رسیدیم که به زودی در صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: در طرح مصوب کمیسیون آموزش، سابقه تحصیلی براساس نمرات سه سال آخر دوره دبیرستان درنظر گرفته می شود و ظرفیت پذیرش دانشجو از سال 93 به مدت پنج سال باید با لحاظ شدن حداقل 85 درصد سابقه تحصیلی داوطلبان تعیین شود.

وی درباره علت تعیین نکردن تاثیر 100 درصدی سوابق تحصیلی در قبولی داوطلبان کنکور، توضیح داد: علت اینکه برای تعیین تاثیر 100 درصدی سوابق تحصیلی به نتیجه نرسیدیم این بود که بررسی های کارشناسی نشان می داد تعدادی رشته های تحصیلی پرمتقاضی وجود دارد که ظرفیت آنها هم محدود است و امکان پذیرش در این رشته ها صرفا براساس سوابق تحصیلی وجود ندارد که برای این رشته ها باید راهکار دیگری تعیین شود.

زاهدی با بیان اینکه ˈسابقه تحصیلیˈ باید براساس استانداردهای شورای عالی آموزش و پرورش تعریف شود، گفت: الان آزمون های یکسان و سراسری برای سال سوم دبیرستان اجرا می شود و هرچند بر این آزمون ها هم نقدهایی وارد است که باید اصلاح شود اما برای اجرایی شدن قانون حذف کنکور، نمرات سه سال آخر دبیرستان ملاک عمل قرار گیرد.

به گفته وی در قانون جدید ˈسنجش و پذیرش دانشجوˈ یک تبصره درنظر گرفته می شود که درس ها و آزمون های یکسان دبیرستان ها باید به اسناد بالادستی مانند نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش توجه داشته باشد و مجلس شورای اسلامی به مباحثی مانند اینکه آزمون هماهنگ برای کدام رشته ها و چه درس هایی برگزار شود ورود پیدا نمی کند.

زاهدی ابراز امیدواری کرد مصوبه کمیسیون آموزش و تحقیقات در رابطه با سنجش و پذیرش دانشجو هرچه زودتر در صحن علنی مجلس رای بیاورد تا وزارت علوم و آموزش و پرورش بلافاصله پس از برگزاری کنکور در تیرماه امسال، برنامه ریزی های لازم را برای کنکور سال 93 انجام دهند و داوطلبان نیز از روند سنجش و پذیرش دانشجو برای سال آینده مطلع شوند.


پذیرش بدون کنکور حذف کنکور کنکور

نحوه پذیرش دانشجوی بدون کنکور در موسسات غیرانتفاعی اعلام شد

تکمیل ظرفیت پذیرش بدون آزمون مقطع کاردانی در دانشگاه علمی کاربردی

پذیرش بدون کنکور کارشناسی و ارشد در تمکمیل ظرفیت مهر ماه 95 دانشگاه

مهلت ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد تمدید شد

تمدید ثبت نام دوره های کاردانی بدون آزمون دانشگاه علمی کاربردی

پذیرش بدون کنکور در غیرانتفاعی‌ها قانونی شد / مشکل سنواتی‌ها حل شد

پذیرش بدون آزمون دانشجو در بیش از 60 رشته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نی ریز

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه قرآن و حدیث به شیوه مجازی

پذیرش بدون کنکور دانشجوی در مرکز علمی کاربردی هلال تهران

آغاز ثبت نام در دوره های کاردانی بدون آزمون دانشگاه علمی کاربردی

معافیت تحصیلی پذیرفته شدگان در رشته‌های بدون آزمون علمی کاربردی

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد 95-96

پذیرش بدون کنکور کارشناسی در موسسه آموزش عالی طلوع مهر

شرایط پذیرش بدون آزمون دانشجویان استعداد درخشان

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در 25 دانشگاه

اخبار روزنامه ها