کاهش 20 درصدی تقاضای دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / تحصیل در خارجارسال شده در   15 بهمن 1391-03 February 2013بازدید 2123کاهش 20 درصدی تقاضای دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج کشورمعاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان از کاهش 20 درصدی تقاضای دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی خبر داد.


پرتال دانشگاهی به نقل از ˈمجتبی بذرافشان مقدمˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: میان آمار دانشجویان ایرانی متقاضی انتقال از خارج به داخل با تعداد دانشجویانی که می خواهند برای ادامه تحصیل به خارج کشور بروند یک رابطه معکوس وجود دارد.

وی به تازه ترین آمار مقایسه ای که در این رابطه انجام گرفته است اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می دهد که در سال جاری، تقاضای دانشجویان ایرانی برای رفتن به خارج کشور حدود 20 درصد کاهش یافته و درعوض، میزان تقاضای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های خارجی برای انتقال به دانشگاه های داخل با رشد 35 درصدی روبه رو شده است.

بذرافشان درمورد علت های کاهش تقاضای دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج کشور توضیح داد: مسائل ارزی، تنها یکی از علت های این موضوع به شمار می آید و یکی دیگر از دلایل به افزایش کیفیت و همچنین توسعه کمی دانشگاه های کشور مربوط می شود.

معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: اعتبارسنجی جدیدی که در سازمان دانشجویان درباره دانشگاه های خارجی صورت گرفته است نیز تاثیر زیادی در کاهش تمایل دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در خارج داشته زیرا براساس این اعتبارسنجی دقیق، جایگاه واقعی علمی دانشگاه های خارجی مشخص شده است و بسیاری از آنها نسبت به دانشگاه های داخل کشور به لحاظ کیفیت و اعتبار، در رتبه های پایین تر قرار دارند.

بذرافشان، تسهیل در روند انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های خارجی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های داخل را از سیاست های وزارت علوم برشمرد و گفت: شورای انتقال دانشجویان ایرانی خارج به داخل در سازمان امور دانشجویان فعال شده است و تقاضای انتقال دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به سادگی و با نظر مساعد در حال انجام است و در دوره دکتری نیز امیدواریم با تعامل و همکاری بیشتر دانشگاه ها شاهد انتقال دانشجویان متقاضی باشیم.
آمار تقاضا برای تحصیل در خارج تحصیل در خارج تحصیل در خارج از کشور کاهش تقاضای تحصیل در خارج از کشور
اخبار روزنامه ها