وزارت علوم رشته‌های کاردانی را کسر شأن می‌داند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / کاردانیارسال شده در   30 دی 1391-19 January 2013بازدید 2313
وزارت علوم رشته‌های کاردانی را کسر شأن می‌داند
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: هدایت تحصیلی متأثر از چند عامل است که بخشی از آن بیرون آموزش و پرورش است؛ به عنوان مثال برخی رشته‌ها مثل فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش از وجهه افتاده است و وزارت علوم رشته‌های کاردانی را کسر شأن می‌داند.پرتال دانشگاهی به نقل از  ابراهیم سحرخیز، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص انتقاد رئیس سازمان سنجش از عدم وجود هدایت تحصیلی در نظام آموزشی کشور، اظهار داشت: رویکرد ما در بحث هدایت تحصیلی، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی است و امسال هم توانستیم حدود 45 درصد دانش‌آموزان در پایه دوم متوسطه را به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش هدایت کنیم.

وی ادامه داد: در نظر داریم بر اساس برنامه پنجم توسعه، حضور دانش‌آموزان را در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش به  عدد 50 درصد برسانیم.سحرخیز با بیان اینکه در هرم شغلی کشورها به ازای هر 3 تا 5 کاردان یا تکنسین، یک کارشناس تربیت می‌شود، گفت: در نظام آموزش عالی و سنجش کشور مشکلاتی داشتیم که هدایت تحصیلی را در آموزش و پرورش تحت تأثیر قرار داده است؛ توسعه بی‌رویه کارشناسی در علوم انسانی بدون توجه به نیاز کشور و آینده‌نگری، یکی از آن موارد است.

وی افزود: تعداد دانشجویان کارشناسی‌ گاهی 5 برابر دانشجویان دوره کاردانی است؛ البته در یک زمانی شاید لازم بوده است ولی گسترش کمی دانشجو بدون توجه به هرم شغلی و نیاز شغلی کشور آفتی بوده است که آموزش و پرورش را تحت تأثیر قرار داده است.


* مدرک‌گرایی در کشور* وزارت علوم رشته‌های کاردانی را کسر شأن می‌داند


معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به بحث مدرک‌گرایی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: 80 درصد مشاغل کشور را باید بتوانیم در زمینه‌های کاردانی، تربیت تکنسین و کارگر ماهر تأمین کنیم؛ این در حالیست که در کشور برای استخدام‌ها، مدرک لیسانس عنوان می‌شود.

وی به فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: نظام هدایت تحصیلی متأثر از چند عامل است که بخشی از آن بیرون آموزش و پرورش است؛ به عنوان مثال برخی رشته‌ها مثل فنی و حرفه‌ای و کاردانش از وجهه انداخته شده‌ است و وزارت علوم رشته‌های کاردانی را کسر شأن می‌داند و رویکرد به سمت تحصیلات تکمیلی آمده است.

* باید نظام آموزشی کشور را یکپارچه ببینیمسحرخیز با بیان اینکه وزارت علوم باید نسبت دانشجوی کاردانی به کارشناسی را اصلاح کند، گفت: در حال حاضر در هنرستان، قبل از اینکه دانش‌آموز دیپلم بگیرد، برایش بازار کار وجود دارد، اما وقتی می‌خواهد ازدواج کند می‌گویند دیپلمه هستی و دانشگاه ارزش شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید زمینه برای توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای فراهم شود، افزود: ما باید نظام آموزشی کشور را یکپارچه ببینیم.
* بازگشت هدایت تحصیلی به دوره راهنماییمعاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در نظام جدید آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی بازنگری می‌کنیم، گفت: هدایت تحصیلی را به جایگاه اصلی‌اش در دوره راهنمایی باز می‌گردانیم.

کاردانی مقطع کاردانی وزارت علوم رشته های کاردانی مدرک گرایی رشته های کاردانی از نظر وزارت علوم

تکمیل ظرفیت برای کاردانی‌های فنی حرفه‌ای آغاز می شود/ ثبت نام از فردا

فردا آخرین مهلت ثبت نام در دوره های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی

آمار ثبت نام در کاردانی علمی کاربردی/ تنها یک پنجم ظرفیت پر شد!

شهریه دوره های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

آمار نهایی داوطلبان آزمون های کاردانی/ظرفیت بیشتر از تعداد داوطلب

کارت آزمون کاردانی نظام جدید فنی و حرفه‌ای از 19 مرداد توزیع می گردد

اجحاف در حق مسلم دانشجویان کاردانی تربیت بدنی

ثبت نام آزمون کاردانی فنی حرفه ای

ثبت‌ نام در دوره‌های کاردانی فنی و کاردانی حرفه‌ای

آغاز ثبت نام کاردانی بدون آزمون آموزشکده‌های سما

پذیرش بدون کنکور کاردانی غیرانتفاعی از ۱۹ آبان

زمان پایان ثبت نام پذیرش در رشته‌ های تحصیلی کاردانی

اعلام نتایج اسامی پذیرفته‌ شدگان نهایی آزمون کاردانی

اسامی پذیرفته شدگان دوره هاي کارداني فني و حرفه اي و موسسات آموزش عالي

آخرین مهلت ثبت‌ نام دانشگاه جامع علمی کاربردی

اخبار روزنامه ها