رونمایی از كتاب تفاهمنامه‌های دانشگاه تهران در دومین جشنواره روز بین‌الملل دانشگاه تهران

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / همايش سمينارارسال شده در   09 خرداد 1391-29 May 2012بازدید 1120
رونمایی از كتاب تفاهمنامه‌های دانشگاه تهران در  دومین جشنواره روز بین‌الملل دانشگاه تهران

دومین جشنواره روز بین‌الملل دانشگاه تهران، توسط معاونت بین‌الملل این دانشگاه عصر دوشنبه (8 خردادماه) در تالار علامه اميني كتابخانه مركزي و مرکز اسناد دانشگاه تهران برگزار شد. در اين مراسم كتاب تفاهمنامه‌های دانشگاه تهران نيز به عنوان یكی از اسناد مهم تاریخی این دانشگاه رونمایی شد.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در دومین جشنواره روز بین‌الملل دانشگاه تهران، فرهاد رهبر رییس دانشگاه تهران، ارسلان قربانی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و جمعی از استادان دانشگاه تهران، سفیران کشورهای خارجی و همچنین دانشجویان خارجی دانشگاه تهران حضور داشتند.

در این مراسم، از کتاب «تفاهمنامه‌های دانشگاه تهراني» به عنوان یكی از اسناد مهم تاریخی دانشگاه تهران رونمایی شد. در این كتاب 217 تفاهمنامه دانشگاه تهران با 198 دانشگاه معتبر جهان از 66 كشور به ثبت رسیده است.

در این مراسم، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به اهمیت نامگذاری این روز به نام روز بین‌الملل و تاثیر آن گفت: این نامگذاری زمینه را برای نهادینه کردن همکاری‌های علمی بین‌المللی فراهم می‌کند، بنابراین لازم است زیرساخت‌های لازم برای توسعه این همکاری‌ها در کشور فراهم شود.

قرباني افزود: سرمایه‌گذاری در این بخش منجر به تحقق سیاست‌های کلان کشور می‌‌شود، چراکه زمینه را برای انتقال تجربیات و فناوری‌های دانشگاه‌های کشور به ویژه دانشگاه تهران فراهم می‌کند.

قائم مقام وزیر علوم ادامه داد: همکاری علمی در روابط بین‌الملل فرصت است نه تهدید و در آموزه‌های دینی و ملی ما به این نوع همکاری‌ها تاکید شده و بر اساس دیپلماسی علمی فرهنگی، گسترش روابط علمی فرهنگی در دستور کار وزارت علوم قرار دارد.

وی با اشاره به این‌که در همین راستا جذب دانشجویان بین‌المللی بخشی از وظایف وزارت علوم در بخش بین‌الملل است، گفت: تلاش ما این است که روزی را به عنوان روز بین‌الملل در تقویم قرار دهیم تا به این ترتیب رویکرد همکاری‌های بین‌المللی تقویت شود و این نوع همکاری‌ها یک فرصت تلقی شود نه تهدید.

در ادامه مراسم، رهبر ضمن تشکر از برگزار کنندگان مراسم روز بین‌الملل دانشگاه تهران که با سالروز تصویب قانون تاسیس دانشگاه تهران همزمان شده بود، با اشاره به اهمیت موضوع بین‌المللی دانشگاه گفت: همه دانشمندان و دانشگاه‌های جهان برای پیشبرد علم و دانش که مرزی نمی‌شناسد تلاش می‌کنند، دانشگاه تهران نیز با جذب دانشجویان خارجی  که سفیران علمی و فرهنگی و پیام‌آوران دوستی، عشق و محبت‌اند، زمینه تبادل علم را فراهم کرده است.

رییس دانشگاه تهران افزود: دانشگاه تهران با امضا تفاهمنامه‌های گوناگون با کشورهای دیگر عرصه تبادل علم و تجربیات با تمام ملل دنیا را فراهم کرده است.

وي با تاکید بر این‌که دانشگاه تهران با جذب بیش از 400 دانشجوی خارجی و تلاش برای افزایش این رقم در مسیر پیشبرد علم گام برداشته، اظهار کرد: دانشگاه تهران در تلاش برای تولید علم و در اختیار قرار دادن علم برای همه مردم است نه فقط عده خاصی.

در این مراسم دانشجویان خارجی دانشگاه تهران که در حال حاضر تعداد آن‌ها 404 نفر از 43 كشورند، به اجرای برنامه‌های متنوعی پرداختند و از 25 دانشجوی خارجی ممتاز و 29 نفر از استادان برتر این دانشگاه با اهداي لوح سپاس قدردانی شد.
كتاب تفاهمنامه‌های دانشگاه تهران جشنواره روز بین‌الملل دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت نام در سومین جشنواره دانشجویی ابن سینا

فراخوان مجله علمی تحقیقاتی و پژوهشی علوم انسانی اسلامی

برترین‌های نوآوری‌ محصول شرکتهای ایرانی در سال 1395

برگزاری همايش رايگان «انتخاب خردمندانه» در دانشگاه اصفهان

برگزاری همایش نشریات دانشجویی در واحد تبریز

اجاره سالن همایش و سمینار جهت موسسات آموزشی

سمینار تحلیل صنایع منتخب در بورس بعد از مذاکرات 1+ 5 (مجتمع فنی تهران)

نخستین سمینار تخصصی گروه مهندسی عمران، معماری و شهرسازی دانشگاه فنی و مهندسی بوئین زهرا

سومین رویداد ایده بازار دانشگاه امیرکبیر برای تجاری‌سازی اختراعات

مقاله استاد دانشگاه خراسان شمالی به همایش بین المللی توسعه ارائه شد

همایش ملی سبک‌های زندگی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه با معرفی آثار برتر

کارگاه ضیافت اندیشه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

همایش ملی سبک زندگی حضرت معصومه (س) دانشگاه آزاد

نشست چالش های فراروی رشته مطالعات زنان در دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها