رشد 50 درصدی ارسال اثر به ششمین جشنواره بین‌المللی فارابی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / همايش سمينارارسال شده در   01 آبان 1391-22 October 2012بازدید 983
رشد 50 درصدی ارسال اثر به ششمین جشنواره بین‌المللی فارابیدبیر ششمین جشنواره بین المللی فارابی؛ ویژه علوم انسانی و اسلامی اعلام کرد: تعداد آثار ارسالی به بخش های داخلی دبیرخانه این دوره از جشنواره رشد 50 درصدی نشان می دهد اما شمار آثار خارجی هیچ تفاوتی نسبت به سال قبل نداشته است.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از ایرنا، ˈمحمدرضا خواجه سرویˈ روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی اظهار داشت: تعداد دو هزار و 998 اثر از داخل و خارج به 12 گروه علمی داخلی و یک گروه علمی خارجی دبیرخانه ششمین جشنواره فارابی ارسال شده است درحالیکه سال گذشته تعداد آثار ارسالی به جشنواره، دو هزار و 33 مورد بود.

به گفته وی بیشترین تعداد آثار ارسالی با 415 اثر به گروه فقه، اصول، علوم قرآن و حدیث و کمترین آن با 48 اثر به گروه مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) اختصاص دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: تعداد 312 اثر از پژوهشگران 15 کشور خارجی به دبیرخانه جشنواره امسال ارسال شده که کشورهای تاجیکستان، ازبکستان، مصر، سوریه، عراق، فرانسه، آلمان، پاکستان، هند، آمریکا، هلند، ‌بلژیک، سوییس و دانمارک از جمله آنها هستند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد هزار و 714 اثر ارسالی به جشنواره امسال در قالب کتاب، 22 اثر در قالب گزارش پایانی پژوهش، 392 اثر به صورت رساله دکتری و 672 اثر در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد ارائه شده است.

خواجه سروی ادامه داد:‌ بیش از 41 درصد آثار ارسالی به دبیرخانه ششمین جشنواره فارابی از نوع پژوهش های کاربردی، 33 درصد از نوع پژوهش های بنیادی، 10 درصد از نوع پژوهش های توسعه ای و بقیه از نوع پژوهش های ترکیبی هستند.

وی سهم بزرگسالان در ارسال اثر به جشنواره ششم فارابی را 5/65 درصد و سهم جوانان را 5/34 درصد عنوان کرد و گفت: 5/81 درصد آثار توسط پژوهشگران مرد و 5/18 درصد توسط پژوهشگران مرد به جشنواره امسال ارائه شده است.

معاون وزیرعلوم به داوری آثار جشنواره فارابی توسط 899 نفر از استادان مطرح کشور در زمینه های مختلف علوم انسانی و اسلامی طی سه مرحله اشاره کرد و گفت: براساس رای هیات داوران، 43 اثر برگزیده به مرحله نهایی جشنواره راه یافته اند.

وی تصریح کرد: امسال هم همچون سال های قبل، برترین ها در بخش مجموعه خدمات علمی، مفاخر پژوه، موسسه پژوهشی، مصحح، مترجم، نظریه پرداز، شخصیت پیشرو و نشریه علمی معرفی خواهند شد اما متاسفانه امسال انجمن علمی برتر نخواهیم داشت.

خواجه سروی به برگزاری مراسم اختتامیه سال های گذشته جشنواره فارابی با حضور رییس جمهوری اشاره کرد و گفت: اختتامیه جشنواره امسال هم با حضور رییس جمهوری، وزیر علوم و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در تاریخ ششم آبان ماه 91 برگزار خواهد شد.

وی درمورد جوایز جشنواره امسال اظهار داشت: جوایز نقدی از 5 تا 12 میلیون تومان برای برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره فارابی درنظر گرفته شده است و بخشی از جوایز غیرنقدی نیز در قالب گرنت پژوهشی توسط معاونت علمی ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان تامین شده که در مراسم اختتامیه به برگزیدگان اعطا خواهد شد.

ششمین جشنواره بین المللی فارابی در 12 گروه علمی شامل ˈتاریخ، جغرافیا و باستان شناسیˈ، ˈحقوقˈ، ˈزبان و ادبیاتˈ، ˈعلوم اجتماعی و علوم ارتباطاتˈ، ˈعلوم اقتصادی، مدیریت و حسابداریˈ، ˈعلوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنیˈ، ˈعلوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ایˈ، ˈفقه، اصول،‌ علوم قرآن و حدیثˈ، ˈفلسفه، کلام، اخلاق، ادیان و عرفانˈ، ˈ فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداریˈ، ˈمطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره)ˈ و ˈمطالعات هنر و زیبایی شناسیˈ برگزار می شود.

 

 


ششمین جشنواره بین‌المللی فارابی

تمدید مهلت ثبت نام در سومین جشنواره دانشجویی ابن سینا

فراخوان مجله علمی تحقیقاتی و پژوهشی علوم انسانی اسلامی

برترین‌های نوآوری‌ محصول شرکتهای ایرانی در سال 1395

برگزاری همايش رايگان «انتخاب خردمندانه» در دانشگاه اصفهان

برگزاری همایش نشریات دانشجویی در واحد تبریز

اجاره سالن همایش و سمینار جهت موسسات آموزشی

سمینار تحلیل صنایع منتخب در بورس بعد از مذاکرات 1+ 5 (مجتمع فنی تهران)

نخستین سمینار تخصصی گروه مهندسی عمران، معماری و شهرسازی دانشگاه فنی و مهندسی بوئین زهرا

سومین رویداد ایده بازار دانشگاه امیرکبیر برای تجاری‌سازی اختراعات

مقاله استاد دانشگاه خراسان شمالی به همایش بین المللی توسعه ارائه شد

همایش ملی سبک‌های زندگی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه با معرفی آثار برتر

کارگاه ضیافت اندیشه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

همایش ملی سبک زندگی حضرت معصومه (س) دانشگاه آزاد

نشست چالش های فراروی رشته مطالعات زنان در دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها