سومین همایش علمی بین المللی دانش آموختگان ایرانی در ترکیه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / همايش سمينارارسال شده در   28 بهمن 1391-16 February 2013بازدید 926سومین همایش علمی بین المللی دانش آموختگان ایرانی در ترکیهآنکارا - سومین همایش علمی ، بین المللی دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی در ترکیه امروز - جمعه - با حضور حجت الاسلام ˈمحمد علی نظام زادهˈ نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج کشور در آسیا و اقیانوسیه در دانشگاه غازی آنکارا برگزار شد.


پرتال دانشگاهی به نقل از  گزاش ایرنا، در این همایش ˈسلیمان بیوک بربرˈ رییس دانشگاه غازی ، ˈبهمن حسین پورˈ سفیر جمهوری اسلامی ایران ،ˈ ابوالحسن خلج منفردˈ رایزن فرهنگی ایران ، مسولان امور دانشجویی ، اساتید ایرانی و ترکیه ای و دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه حضور داشتند.

ˈ ابوالحسن خلج منفرد ˈرایزن فرهنگی ایران در ترکیه ، از جایگاه علم و دانش در فرهنگ و تمدن ایرانی در قبل و پس از اسلام و تمدن برخاسته از فلات قاره ایران، مشترکات فرهنگی ایران و ترکیه سخن گفت و بر نقش دانشجویان ایرانی به عنوان نمایندگان فرهنگ و تمدن و اخلاق ایرانی در کشور دوست و برادر ترکیه برای توسعه مناسبات همه جانبه بین دو کشور تاکید کرد.

ˈ بهمن حسین پور ˈ سفیر ایران در ترکیه نیز هجرت برای تحصیل را ارزشمند توصیف کرد و در باره تلاشهای سفارت جمهوری اسلامی ایران برای ارائه خدمات به دانشجویان و رسیدگی به مشکلات آنان سخن گفت .

وی با اشاره به وصیت حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در خصوص لزوم حمایت و تشویق مختصصان و دانشمندان کشور، از همکاریها و مساعدت های دانشگاه غازی در برگزاری این همایش قدردانی کرد.

ˈ سلیمان بیوک بربر ˈ رییس دانشگاه غازی آنکارا نیز با ابراز خوشحالی از میزبانی این دانشگاه برای برگزاری سومین همایش عملی دانشجویان ایرانی در ترکیه، ایران و ترکیه را دارای دو تمدن بزرگ و مشترک منطقه خواند و گفت: از نظر ژنتیکی نیز دو ملت بزرگ ایران و ترکیه دارای تشابهات زیادی هستند و از این رو دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاههای ترکیه را به عنوان دانشجویان ترکیه ای ارزیابی کرده و خوشحال هستند که دانشجویان باهوش ایرانی را در این کشور میزبانی می کنند.

وی گفت: بسیاری از دانشجویان از بالا بودن شهریه های این دانشگاه ناراضی هستند که در این خصوص گفت و گوهایی با سایر روسای دانشگاه ها آغاز شده تا در زمینه یکسان سازی شهریه های دانشجویان خارجی به توافق برسند و به مقدار قابل توجهی این شهریه ها را کاهش دهند.

حجت الاسلام ˈ محمد علی نظام زاده ˈ نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج کشور در آسیا و اقیانوسیه نیز در سخنان خود از آمادگی دانشگاه غازی برای حل مشکلات مالی دانشجویان تقدیر و تشکر کرد و گفت: ایران و ترکیه مشترکات بسیاری دارند و در عرصه های محتلف علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی روابط خودرا توسعه داده اند اما هنوز راههای نرفته زیادی است که نیازمند تلاش و همت مسوولان دوکشور می باشد.

او گفت: دوکشور در سایه تمدن بزرگ اسلامی سرمایه های عظیم انسانی و علمی یافته اند که تبادل تجربیات در عرصه های گوناگون علمی و اقتصادی و اجتماعی می تواند موجب رشد و اعتلای هر دوکشور و در نهایت دنیای اسلام شود.

ˈرضا رزاقیˈ دبیر همایش و رییس انجمن دانشجویان ایرانی در ترکیه نیز با تشکر از مساعدتهای سفارت و رایزنی ایران و دانشگاه غازی که با در اختیار گذاشتن سالن کنفرانس و دیگر امکانات، زمینه برگزاری هرچه بهتر این همایش را فراهم کرده اند، گفت: در این همایش 42 مقاله ارائه شده است که 10 مقاله به صورت سخنرانی و 8 مقاله به صورت پوستر برای شرکت کنندگان در طول روز در این همایش ارائه خواهد شد.

در خاتمه مراسم همچنین جشن فارغ التحصیلی 16 تن از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های مختلف ترکیه برگزار شد.

همچنین در سومین همایش علمی، بین المللی دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی در ترکیه به سه تن از دانشجویانی ایرانی در راستای طرح تکریم دانشجویان ممتاز به لحاظ پژوهشی و علمی نیز جوایزی اهدا شد.

جوایز دانشجویان توسط رییس دانشگاه غازی، نماینده مقام معظم رهبری و سفیر و رایزن فرهنگی ایران در آنکارا به آنان اهدا شد.

این همایش یکروزه در دانشکده مهندسی دانشگاه غازی آنکارا برگزار می شود.
همایش همایش علمی دانش آموختگان همایش در ترکیه

تمدید مهلت ثبت نام در سومین جشنواره دانشجویی ابن سینا

فراخوان مجله علمی تحقیقاتی و پژوهشی علوم انسانی اسلامی

برترین‌های نوآوری‌ محصول شرکتهای ایرانی در سال 1395

برگزاری همايش رايگان «انتخاب خردمندانه» در دانشگاه اصفهان

برگزاری همایش نشریات دانشجویی در واحد تبریز

اجاره سالن همایش و سمینار جهت موسسات آموزشی

سمینار تحلیل صنایع منتخب در بورس بعد از مذاکرات 1+ 5 (مجتمع فنی تهران)

نخستین سمینار تخصصی گروه مهندسی عمران، معماری و شهرسازی دانشگاه فنی و مهندسی بوئین زهرا

سومین رویداد ایده بازار دانشگاه امیرکبیر برای تجاری‌سازی اختراعات

مقاله استاد دانشگاه خراسان شمالی به همایش بین المللی توسعه ارائه شد

همایش ملی سبک‌های زندگی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه با معرفی آثار برتر

کارگاه ضیافت اندیشه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

همایش ملی سبک زندگی حضرت معصومه (س) دانشگاه آزاد

نشست چالش های فراروی رشته مطالعات زنان در دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها