اعلام تقويم فرهنگي در سال90 براي جلوگيري از موازي کاري‌هاي فرهنگي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   04 اسفند 1389-23 February 2011بازدید 2514


معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از اعلام تقويم فرهنگي براي سال تحصيلي 90 به عنوان يکي از برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي جلوگيري از موازي کاري در زمينه فعاليت هاي فرهنگي خبرداد.

به گزارش سرويس صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، دکتر فرحناز ترکستاني در نشست خبري که با اصحاب رسانه شهرستان سبزوار داشت، به درخواست از دانشگاه‌ها جهت ارائه طرح هاي فرهنگي خود و سپس ارزيابي اين طرح ها در شوراي فرهنگي اين وزارتخانه و اعلام محورهاي مورد نظر به تمام دانشگاه‌ها دراين راستا اشاره کرد.

وي با تاکيد بر ساماندهي فرهنگي جهت جلوگيري از موازي کاري فرهنگي در دانشگاه‌ها، گفت: با توجه به اختصاص بودجه به شاخص‌هاي اعلام شده دانشگاه‌ها براي ساماندهي فرهنگي، يکي از برنامه‌ها و اهداف مورد نظر در اين خصوص قوي تر کردن سيستم نظارتي است.

معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با بيان اينکه امسال سرانه دانشجويي و فرهنگي بيش از 2برابر شده است، درخصوص هزينه كردن اعتبارت بخش فرهنگي در محل خود تصريح کرد: سعي مي کنيم با نظارت بيشتر و با گرفتن عملکرد دانشگاه‌ها اين اعتبارات در محل خود هزينه شود.

وي در ادامه در رابطه با اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها و تاثير آن بر هزينه‌ها، از تشکيل کارگروه‌هايي براي برآورد هزينه‌هاي تحميلي در اين راستا بر معاونت‌هاي دانشجويي و فرهنگي خبر داد و اظهاركرد: قطعا اين هزينه‌ها بايد چه از طريق متمم و يا اعتبارات وزارتخانه براي اينکه به دانشگاه‌ها لطمه‌اي وارد نشود، تامين شود.

ترکستاني در خصوص کمبود خوابگاه نيز گفت: قطعا کمبودهايي در اين زمينه وجود دارد؛ اما با توجه به پيگيري و مصوبات سفر براي ساخت خوابگاه‌ها و واگذاري20 درصد حوزه دانشجويي بطور سالانه در برنامه پنجم توسعه، اين مشکلات مرتفع مي شود.

وي در ادامه در مورد افزايش بصيرت دانشجويان، يکي از بهترين و کوتاهترين راه ها را بحث کرسي هاي آزاد انديشي با توجه به تاکيدات مقام معظم رهبري دانست و به امضاي آيين نامه اين کرسي‌ها توسط وزير اشاره کرد و از ابلاغ آن ظرف چند روز آينده به دانشگاه‌ها خبرداد.

تركستاني ضمن تاکيد بر آشنايي با قرآن و مفاهيم قرآن جهت افزايش بصيرت دانشجويان، به تشکيل کارگروه هايي در سطح دانشجويان و مديران فرهنگي در اين خصوص و کرسي هاي آزاد انديشي اشاره کرد و گفت: يکي از زمينه هايي که نياز به تغيير و تحول دارد مساله ورزش است.

معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در ادامه در خصوص ارتقاء سطح فرهنگي دانشجويان بر تقويت و تشکيل مرکز قرآن و عترت براي نهادينه کردن قرآن در سطح دانشگاه‌ها و دانشجويان اشاره کرد و افزود: فرهنگ ما از قرآن و عترت جدا نيست.

وي در ادامه با اشاره به طرح مورد نظر براي پايش فارغ التحصيلان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي از جهت اخلاق حرفه‌اي و فرهنگي و نيز برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي در رشته‌هاي مختلف در2سطح دانشگاهي و کشوري گفت: برگزاري پانزدهمين جشنواره قرآن، زمينه‌اي براي انس بيشتر با قرآن است و بايد ماحصل اين برنامه‌ها تغيير نگرش و رفتار به سوي قرآني شدن باشد.

ترکستاني درخصوص اعتبار فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي سبزوار گفت: درتمام دانشگاه‌ها براساس افزايش تعداد دانشجويان، سرانه نيز افزايش مي يابد.

وي پررنگ شدن نقش دانشجويان در دانشگاه‌ها،‌ فعاليت‌ها، تشکل‌ها، کانون‌ها ونشريات را از برنامه‌هاي مورد نظرعنوان و بيان كرد: از طرح‌هاي دانشگاه علوم پزشکي سبزوار و ساخت پرديس اين دانشگاه حمايت خواهد شد.

معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در پايان در رابطه با نبود فضاي فرهنگي در اين دانشگاه اظهاركرد: بايد فضاي بيشتري به فعاليت‌هاي دانشجويي اختصاص داده شود، هرچند دانشگاه محدوديت فضا دارد؛ اما بايد محلي براي کانون‌ها و تشکل‌ها حتي بطور مشترک باشد.

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها