توليد شير غني از يد با اصلاح مكمل‌هاي غذايي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   14 فروردین 1390-03 April 2011بازدید 1243


كي از محققان پرديس ابوريحان دانشگاه تهران موفق به غني‌سازي شير با يد از طريق اعمال تغييرات در مكمل‌هاي غذايي دام‌ها و افزايش ضريب انتقال يد از خون به داخل شير شد.
دكتر محمدعلي نوروزيان، استاديار پرديس ابوريحان دانشگاه تهران و مجري طرح در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درباره مكانيسم و چگونگي غني‌سازي شير با يد، اظهار كرد: به علل مختلف افراد در كشور ما با كمبود يد مواجهند و به همين دليل استفاده از مكمل‌هاي مواد معدني حاوي يد در تغذيه دام‌ها، يكي از روشهاي جبران اين كاستي است.
وي گفت: در اين طرح تغييراتي در تركيب و غلظت مكمل‌هاي معدني مورد استفاده گاو شيري اعمال شده كه ضريب انتقال يد را از خون به داخل شير تا چندين برابر افزايش مي‌دهد.
اين محقق با بيان اين كه در اين پروژه تحقيقاتي ميزان يد در شير از حدود 150 ميكرو ليتر در ليتر به 600 ميكروليتر در ليتر رسيده است، تصريح كرد: تغييرات در اين مكمل‌ها‌ي حاوي يد به گونه‌اي اعمال شده كه به هنگام ورود به خون مقدار بيشتري از خون را وارد شير كرده كه به‌اين ترتيب مقدار غلظت يد در شير افزايش مي‌يابد. به گونه‌اي كه افراد بالاي 12 سال با مصرف دو ليوان و افراد زير 12 سال با مصرف يك ليوان شير غني شده مي‌توانند نياز روزانه خود به اين ماده معدني مهم را تامين كنند.
نوروزيان، يد را يك عنصر معدني مهم در متابوليسم بدن و موثر در متابوليسم ساير مواد مغذي مانند چربي‌ها، پروتئين و... دانست و افزود: را هكارهاي فراواني مانند استفاده از نمك‌هاي يد‌دار براي يدرساني به بدن وجود دارد كه همپوشاني كامل براي همه افراد با هم ندارد و تصميم گرفتيم تا اين مهم را از طريق غني‌سازي شير با افزايش غلظت يد در آن انجام دهيم.
استاديار پرديس ابوريحان دانشگاه تهران در پايان در خصوص عوارض ناشي از كمبود يد در بدن خاطرنشان كرد: از جمله عوارض ناشي از كمبود يد، بيماري گواتر، اختلالات رواني و .... است. بر اساس تخمين سازمان جهاني بهداشت، كمبود يد تا كنون 200 ميليون داليز به مردم جهان خسارت وارد كرده است.
وي تصريح كرد: از آنجايي كه سن حياتي براي مصرف يد سنين نوزادي است، انسان در آن زمان به شير يد‌دار نياز مبرم پيدا مي‌كند كه همپوشاني مناسبي با ديگر شيوه‌هاي استفاده از يد دارد.

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها