جزييات دومين خودروي خورشيدي غزال ايراني

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   22 فروردین 1390-11 April 2011بازدید 1245


مدير پروژه دومين خودروي خورشيدي غزال ايراني در مورد جزييات فني اين خودرو گفت: اين خودرو در روزهاي آفتابي مي تواند تا 600 کيلومتر مسافت را با سرعت متوسط 80 کيلومتر در ساعت طي کند.
به گزارش خبرنگار مهر، خودوري خورشيدي غزال ايراني 2 صبح امروز يکشنبه طي مراسمي با حضور محمد رويانيان رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت و فرهاد رهبر رئيس دانشگاه تهران رونمايي شد و توسط محققان پرديس دانشکده فني دانشگاه تهران مورد تست حرکتي و فني قرار گرفت.
کارن ابري نيا مدير اين پروژه در جمع خبرنگاران در تشريح ويژگي هاي اين خودرو و تفاوتهاي آن نسبت به خودروي خورشيدي غزال ايراني (1) اظهار داشت: خودرو غزال ايراني (2) با هدف بهينه سازي غزال (1) طراحي و توليد شده و وزن آن نيز 100 کيلوگرم سبک تر شده است.
وي با بيان اينکه وزن غزال (2) 150 کيلوگرم است و سرعت حداکثر آن در تست جاده اي 120 کيلومتر در ساعت است که تا 150 کيلومتر هم قابليت افزايش دارد، ادامه داد: موتوري که در اين خودرو مورد استفاده قرار گرفته يک موتور " DC براشلس " مغناطيس دائمي است که 97 درصد راندمان دارد به اين معني که انرژي کمي را از دست خواهيم داد.
ابري نيا اضافه کرد: سلولهاي خورشيدي که براي اين خودروي خورشيدي استفاده شده از نوع سيليکوني بوده و حدود 22 درصد راندمان دارد و در طول روزهاي آفتابي مي تواند حدود 600 کيلومتر را با سرعت متوسط 80 کيلومتر در ساعت طي کند.
وي در مورد ميزان ذخيره اين خودرو در ساعات شب نيز گفـت: ما مي توانيم باتري بيشتري داخل اين خودرو قرار دهيم اما از آنجايي که اين مسئله باعث افزايش وزن و مصرف بيشتر انرژي مي شود تنها از يک باتري ليتيومي به وزن 20 کيلوگرم استفاده کرده ايم که اگر روي سطح صاف حرکت کند بدون نور خورشيد حدودا دو تا سه ساعت مي تواند حرکت کند.
به گفته ابري نيا جنس بدنه اين خودرو از فيبرکربن با سازه هاي لانه زنبوري است که در هواپيماهاي پيشرفته مورد استفاده قرار مي گيرد و تفاوت آن با پوشش فايبرگلاس در مقاومت بالاتر آن است.
مدير پروژه خودروي خورشيدي غزال ايراني از آمادگي اين خودرو براي شرکت در مسابقات جهاني استراليا در مهرماه خبر داد و تاکيد کرد تا يک ماه آينده تور داخلي در جزيره کيش براي تست نهايي اين خودرو برگزار خواهيم کرد.


خودروي خورشيدي غزال

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها