خودكفايي ايران در تأمين اسيد فلوريدريک

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   23 فروردین 1390-12 April 2011بازدید 1929


يکي از واحدهاي فناور پارک علم و فناوري جهاد دانشگاهي کرمانشاه موفق شد، اسيد فلوريدريک را از خاک فلورين ايران استحصال و توليد کند.
به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه کرمانشاه، مهندس سجاد شادرام،‌ مدير عامل شرکت توليد كننده اسيد فلوريدريك در مورد طرح اظهار كرد: تا پيش از اين، اسيد فلوريدريک مورد مصرف در صنايع کشور از طريق واردات از کشورهاي چين، ژاپن، ارمنستان و آلمان تامين مي‌شد تا اينکه از دو سال قبل موفق شديم با سرمايه گذاري 20 ميليوني توماني در کارگاه خود اين ماده را در مقياس نيمه صنعتي توليد کنيم و به اين ترتيب دست کشورهاي آلمان، ارمنستان و ژاپن را از بازار ايران کوتاه كرده و آنها مجبور به واگذاري سهم خود به ما شدند اما کشور چين همچنان به رقابت ادامه مي‌دهد که اين هم به دليل توليد پايين ماست. طبق برنامه‌ريزي تيم بازار تا دو سال آينده توليد و فروش اسيد فلوريدريک در کشور منحصرا توسط اين شركت انجام مي‌شود.
وي ادامه داد: اين اسيد ماده اوليه توليد بيش از پنج نوع ماده شيميايي ديگر است که محل تامين مجموعه شش ماده وارداتي از ساير کشورها بوده است.
اين صنعتگر کرمانشاهي در ادامه در خصوص نوآوري موجود در طرح گفت: روش توليد ساير کشورها از روش توليد اسيد فسفريک است که اين اسيد محصول اصلي بوده و اسيد فلوريدريک به عنوان يکي از محصولات جانبي آن استحصال مي‌شود. همين امر باعث مي‌شود قيمت تمام شده آن‌ها بالاتر از محصول ما باشد، اين در حالي است که تيم ما روش توليدي را «اسكيل آپ» کرد و اسيد فلوريدريک محصول اصلي اين فرآيند است.
وي در ادامه تصريح کرد: علاوه بر حل اين مشکل موفق به کنترل و مهار خوردگي اين اسيد در تجهيزات خويش شده‌ايم، بطوري که توانسته‌ايم مدت خوردگي را به 10 برابر مدت زمان طبيعي خوردگي شناخته شده در تجهيزات کاهش دهيم؛ اين موفقيت با مطالعات شبانه روزي و آزمايشات پيوسته در راستاي کاهش سطح تماس اسيد، حرارت و فلز با يكديگر حاصل شده است.
شادرام تاكيد كرد: اين فناوري با انجام آزمايش‌هاي مکرر و شناخت همه رفتارهاي واکنشي در حالات مختلف فرايندي، فاقد‌ ريسک فني است.
شادرام تاکيد کرد: هيچ واحد توليدي اسيد فلوريدريک در کشور وجود ندارد و محل تامين آن از طريق توليدات آزمايشي اين شرکت و واردات از چين است.
وي در ادامه خاطرنشان كرد: نياز صنعت کشور به اين فناوري در زمينه توليد مواد شيميايي و در بخشي از صنايع به عنوان کاتالسيت و مواد اوليه برخي توليدات ديگر از جمله LAB مي‌تواند از اين طريق رفع شود.
شادرام در مورد مزيت‌هاي رقابتي اين طرح گفت: اين محصول علاوه بر قيمت تمام شده پايين‌تر از نمونه وارداتي، در مقايسه با آن به خصوص در زمان کمبود محصول در بازار در دسترس‌تر است، نسبت به نمونه وارداتي از چين داراي خلوص بالاتري است، شفافيت و تنوع بسته‌بندي آن نسبت به نمونه خارجي بيشتر است.
به گزارش ايسنا، طرح استحصال و توليد اسيد فلوريدريک از خاک فلورين ايران که از سوي اين مبتکر کرمانشاهي ارائه شده، جزو 18 طرح راه يافته به مرحله پاياني بخش طراحان کسب و کار(گروه صنعت) اولين جشنواره منطقه‌اي فن‌آفريني زاگرس است.

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها