توليد سورفكتانت با قابليت ازدياد برداشت نفت در كشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   27 فروردین 1390-16 April 2011بازدید 1950


پژوهشگران كشورمان موفق به ساخت تركيبات سورفكتانت مقرون به صرفه و موثر در غلظت كم جهت ازدياد برداشت نفت به هنگام تزريق آب شدند.
محمد كريمي دزفولي، مديرعامل شركت مجري طرح در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با اعلام اين مطلب اظهار كرد: طبق آزمايشات، مواد ساخته شده با تزريق در چاه راندمان بازيافت نفت را تا 5 درصد افزايش مي‌دهند.
وي با اشاره به ويژگي‌هاي كاربردي اين مواد افزود: براي هر مخزن با توجه به مشخصات آن تركيب شيميايي مناسب ساخته و توليد مي‌شود.
مجري اين طرح خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه دانش فني و مواد اوليه اين محصول در داخل كشور توليد مي‌شود و به ميزان حدود 02/0 تا 04/0 درصد به آب تزريقي به مخزن مورد استفاده قرار مي‌گيرد، راندمان بازيافت نفت را افزايش مي‌دهد.
كريمي دزفولي با مقايسه اين محصول نسبت به نمونه‌هاي مشابه توليد شده، اذعان كرد: دوز مصرفي اين محصول بسيار پايين بوده و اين در حالي است كه نمونه‌هاي مشابه ساخته شده تنها در غلظت‌هاي زياد در آزمايشگاه مورد استفاده قرار گرفته و سبب مي‌شدند كه از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نباشد.
وي با بيان اين كه،‌ اين محصول در حال حاضر در مرحله نيمه صنعتي قرار دارد، خاطرنشان كرد: هم اكنون حدود 50 تن از اين محصول در مرحله توليد به منظور ارزيابي ميداني قرار دارد و با توجه به اينكه تا به حال تمام فعاليت‌هاي انجام شده در اين زمينه در مقياس آزمايشگاهي بوده‌اند ، اين كار به عنوان اولين تجربه در اين مقياس است.
مجري طرح درباره مزيت ديگر اين محصول عنوان كرد: در حال حاضر به منظور استخراج نفت از مخزن‌، آب تزريق مي‌كنند و با توجه به اينكه آب تزريق شده با نفت امتزاج‌پذير نيست در جهت بهبود عملكرد سيلابزني مخزن نفتي و افزايش توليد آ‌ن از سورفكتانت جهت كاهش كشش سطحي ميان آب و نفت استفاده مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: در اين طرح، تست آزمايشگاهي در انستيتو مهندسي نفت انجام شده و تست نيمه صنعتي با هماهنگي و نظارت شركت ملي نفت در ميدان نفتي سروش در حال انجام است.
به گفته كريمي دزفولي، دانش فني اين طرح متعلق به شركت نفت فلات قاره ايران است.


توليد سورفكتانت

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها