توليد صنعتي جوهرهاي چاپگر با استفاده از رنگدانه‌هاي معدني و گياهي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   05 اردیبهشت 1390-25 April 2011بازدید 1519


محققان پژوهشگاه علوم و فناوري رنگ با استفاده از مواد معدني و گياهي جوهرهاي چاپگري را توليد کردند که مي توان آن را در هر نوع دستگاه چاپگري با هر تکنولوژي به کار برد.
وحيد نبوي- مجري طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينکه اين واحد فناور فعاليت هاي خود را با هدف توليد جوهرهاي چاپگر و پلاتر در سال 83 آغاز کرد، افزود: با پروژه هاي تحقيقاتي که در اين زمينه اجرايي شد، دانش فني توليد اين نوع جوهرها را با استفاده از فناوري نانو به صورت آزمايشي به دست آورديم و در حال حاضر موفق به کسب دانش فني نهايي اين محصول براي استفاده در دستگاه هاي مختلف چاپگر شديم.
وي با بيان اينکه تکنولوژي توليد جوهر براي هر دستگاهي متفاوت است، اظهار داشت: اين امر باعث پيچيدگي کار مي شود از اين رو طي اجراي پروژه هاي تحقيقاتي محصولي را عرضه کرديم که علاوه بر اينکه بر روي همه نوع چاپگر به صورت مشترک قابل استفاده است همچنيني از تکنولوژي نانو بهره گرفتيم و محصولي با مشخصات و کيفيت هاي بهتر ارائه کرديم.
مجري طرح به ويژگيهاي اين جوهرها اشاره و خاطر نشان کرد: جوهرهايي که تاکنون براي جوهرهاي چاپگر در دنيا توليد شده است از رنگدانه هاي شيميايي بوده ولي در توليدات ما از رنگدانه هاي گياهي و معدني استفاده شد. اين امر باعث مي شود که امنيت کاربر در استفاده از جوهرها بالا رود ضمن آنکه لطمه اي به محيط زيست وارد نمي کند و ثبات کيفيتي بالاتري نسبت به رنگهاي شيميايي دارد.
نبوي با بيان اينکه رنگ قرمز از گياه روناس، زرد از زعفران و رنگ مشکي را از دوده گرفته شده است، ادامه داد: در اين پروژه رنگدانه هاي معدني و گياهي به ابعاد يک ميلياردم متر درآورديم و جوهرهاي خاص و ويژه اي به صورت پيگمنتي براي کاربرد در انواع چاپگرها توليد کرديم.
وي با بيان اينکه اين محصول از سوي ستاد ويژه توسعه فناوري نانو تاييديه دريافت کردند، ياداور شد: در حال حاضر اين محصولات در مرحله سرمايه گذاري است که به زودي وارد فاز صنعتي مي شويم.
اين محقق با بيان اينکه ايران ششمين کشور توليد کننده جوهرهاي پيگمنتي در ابعاد نانو است، اضافه کرد: کاهش قيمت، افزايش کيفيت شامل افزايش مدت خشک شدن جوهر بر روي کاغذ، براق بودن و افزايش کيفيت تصوير چاپ شده، ثبات نوري بالا، ثبات شستشويي بالا، عدم اسيدي بودن جوهر و افزايش طول عمر "هد" کاتريج از جمله مزاياي جوهرهاي توليد شده اين شرکت فناوري است.
مجري طرح از صادرات اين محصول در آينده خبر داد و گفت: در حال حاضر به منظور تجاري سازي اين جوهرها قراردادي در زمينه توزيع آن در داخل کشور به امضا رسيده است و در تلاش هستيم تا در سال 91 اين محصولات را صادرات کنيم.

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها