يافته‌هاي جالب محقق ايراني در تاثير گروه‌ خونی بر روحيه مشاركت افراد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   07 اردیبهشت 1390-27 April 2011بازدید 1553


يافته‌هاي يك پژوهشگر ايراني حاكي از تاثير گروه‌هاي خوني بر مشارکت گروهي است به طوري كه دارندگان گروه خوني A روحيه مشارکت بهتري نسبت به ساير گروه‌هاي خوني دارند.
نرگس عليزاده، مدرس دانشگاه غير انتفاعي مولانا و پژوهشگر اين طرح در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با اشاره به اهميت مساله مشارکت گروهي و تاثير آن بر بهروري و ارزش آفريني هر سازمان ابراز عقيده كرد: اين پژوهش بر اساس داده هاي جمع آوري شده از شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران آزمون و تبيين شده است. در اين تحقيق از پرسشنامه با مقياس ليکرت 5 گزينه اي و 9 سوال استفاده شده است.
وي تصريح كرد: براساس نتايج اين تحقيق گروه خوني A بيشترين مشارکت را در بين گروه دارا مي باشد و گروه خوني O دومين و گروه خوني AB سومين رتبه را در همکاري گروهي دارند و گروه خوني B كمترين تمايل را جهت همکاري گروهي دارد و بيشتر مواقع تمايل به کار بصورت منفرد را دارند
وي در توجيه ارتباط گروه‌هاي خوني با مشاركت گروهي كاركنان به ارتباط ويژگيهاي اخلاقي افراد با گروههاي خوني اشاره كرد و گفت: با توجه به گروهاي خوني مي‌توان تا حدودي ويژگي‌هاي اخلاقي افراد را شناسايي کرد و با درست قرار دادن کارکنان در کنار يکديگر سبب افزايش مشارکت کارکنان و در نتيجه افزايش بهره وري در سازمان شد.
عليزاده خاطرنشان كرد: تحقيقات زيادي در مورد تاثير گروههاي خوني بر خلق و خوي افراد انجام شده است. فروکاوا در اولين تحقيقش در مورد گروه خوني و شخصيت در 1927 اينطور نتيجه گرفت که گروه‌هاي خوني انسانها يکي از مهمترين تعيين کننده هاي خلق و خوي افراد مي باشند. او گفت گروههاي خوني O و B فعال (پرخاشگر، مترقي، مثبت) هستند در حاليکه گروههاي A و AB (محافظه کار، تدافعي، منفي) غير فعال هستند. وي در ادامه تحقيقاتش نتيجه گرفت که اکثر افراد با گروه خوني O دمدمي مزاج، خوش بين، اجتماعي و لجباز هستند.
وي تصريح كرد: براساس پژوهش‌ها، افراد گروه خوني A حالات افسردگي دارند، خجالتي، آرام، دو دل، نگران، خوددار و حساس، گروه خوني B خوش بين و اميدوار، صادق و بي ريا، شاد و بشاش، اجتماعي، سريع و دلسوز و افراد با گروه خوني AB داراي خلق و خوي ضد و نقيضي بوده و به راحتي نمي توان آنها را شناخت.
عليزاده خاطرنشان كرد: البته در همان سال‌ها محققاني بودند كه با بي پايه و غيرعلمي خواندن مطالعات فروکاوا تاكيد داشتند كه هيچ رابطه اي بين گروه خوني و هوش، احساسات، خصوصيات فردي يا شخصيت وجود ندارد. در دهه هاي 60 و 70 محققان ابزارهاي پيچيده تري براي ارزيابي خصوصيات اخلاقي ايجاد کردند و از آن زمان به طور گسترده روي روان رنجور خويي و برون گرايي در رابطه با گروه خوني تحقيقاتي انجام دادند.
وي تصريح كرد: محققاني به نام آنگست و مورر- گرولي (1974) در تحقيقاتشان نمرات روان رنجورخويي بالاتري بين افراد با گروه خوني B يافتند. جوگاوار (1983) متوجه شد که افراد با گروه خوني B از نظر احساسي کمتر ثبات دارند و بيشتر نگران هستند و زياد به خود متکي نيستند. گوپتا (1990) مشاهده کرد که نمرات روان رنجور خويي در بين افراد با گروه خوني B به شدت بالاتر است. ماروتام و پراکاش (1990) نيز روان رنجور خويي بالايي براي افراد با گروه خوني B گزارش کردند.
عليزاده خاطرنشان كرد: سه تحقيق بر وجود رابطه بين روان رنجور خويي و گروه خوني تاکيد کردند. رينديس، کريستو دولوس و استفانيس (1980) صرف نظر از گروه خوني متوجه شدند زنان نمرات روان رنجورخويي بالاتري نسبت به مردان دارند.
نتايج تحقيق آنها نشان داد جنسيت مي تواند يک متغير مياني در رابطه بين گروه خوني و شخصيت باشد.

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها