توليد نانوذرات اكسيد آهن به روش كندوسوز ليزري

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   24 اردیبهشت 1390-14 May 2011بازدید 1831


محققان دانشگاه صنعتي مالك اشتر موفق به توليد نانوذرات اكسيد آهن به روش كندوسوز ليزري شدند كه در درمان سرطان‌هاي مختلف مانند سرطان مغز موثر است.
فائزه جديدي، دانشجوي گروه مهندسي الكترواپيتك دانشگاه صنعتي مالك اشتر در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: براي توليد نانو ذرات اكسيد آهن، پالس ليزر را به هدف مورد نظر مي‌تابانيم به گونه‌اي كه در اين روش ذرات جدا شده از هدف با ذرات آب موجود در محيط واكنش نشان داده و اكسيد آ‌هن تشكيل مي‌شود.
اين دانشجوي دانشگاه صنعتي مالك‌اشتر در خصوص چگونگي انجام اين طرح، خاطرنشان كرد: توليد نانو ذرات اكسيد آهن نتيجه تركيب ذرات آهن كنده شده از سطح هدف و مولكول‌هاي آب موجود در محيط كندوسوز بوده به گونه‌اي كه وجود اين نانو ذرات با طيف پراش پرتو ايكس، تأييد و توزيع اندازه و مورفولوژي آن‌ها با تصاوير ميكروسكوپ تونل زني روبشي بررسي شده است.
جديدي با اشاره به اينكه كندوسوز ليزري، فرايند تبخير از سطح هدف با تاباندن پرتو متمركز ليزر بر آن است، افزود: نتيجه برهم كنش پالس ليزر با ماده، تبخير آن، كنده شدن اتم‌ها و يون‌ها، تشكيل و انبساط پلاسما است به گونه‌اي كه در كندوسوز ليزري، توزيع اندازه و تراكم نانوذرات با شرايط آزمايش تغيير كرده و سنتز تنظيم‌پذيري در دما و فشار عادي داريم و به دليل عدم استفاده از مواد شيميايي، نانوذراتي با كيفيت بالا و خلوص بيشتر توليد مي‌شود.
وي با بيان اينكه نانو ذرات اكسيد آ‌هن مي‌تواند در درمان انواع سرطان مانند سرطان مغز موثر باشد، تصريح كرد: اندازه نانوذرات توليد شده بين 10 تا 30 نانومتر است كه هر قدر اين اندازه كوچكتر شود كارايي بيشتري دارد.
جديدي با بيان اين كه تاكنون در هيچ پژوهشي در دنيا چنين روشي براي توليد نانو ذرات اكسيد آهن‌ گزارش نشده است، اظهار كرد: مزيت اين روش فيزيكي نسبت به روش‌هاي شيميايي اين است كه در سطح نانوذرات توليد شده، مواد شيميايي و يون هاي خارجي كه باعث اختلال عملكرد در آنها شوند وجود ندارد.
وي در پايان با اشاره به قابل تغيير و تنظيم پذير بودن اين روش و يون‌هايي با خلوص بالا در اين روش نسبت به روش‌هاي شيميايي در خصوص ديگر كاربردهاي اين نانوذرات به ايسنا گفت: از نانو ذرات اكسيد آهن مي‌توان براي تصويربرداري MRI و توليد حسگرها و كاتاليزورها استفاده نمود.
گفتني است، تمامي مراحل آزمايشگاهي اين طرح در مركز ملي علوم و فنون ليزر ايران به انجام رسيده است.


نانوذرات اكسيد آهن به روش كندوسوز ليزري

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها