ساخت هم‌خط كننده ليزري

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   26 اردیبهشت 1390-16 May 2011بازدید 1213


يك دانشجوي دانشگاه پيام نور رشت با طراحي و ساخت اوليه هم‌خط كننده‌هاي ليزري موفق به دريافت نخستين «جايزه ثبوتي» در پانزدهمين گردهمايي پژوهشي نجوم ايران شد.
هادي بابايي ليف‌شاگردي در گفت‌وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در زنجان با بيان اين‌که در تمامي تلسکوپ‌هايي که با آينه ساخته مي‌شوند، براي هم‌خطي قطعات اپتيکي از ابزاري به‌نام هم خط کننده‌ ليزري استفاده مي شود، اظهار کرد: اين هم ‌خط‌ کننده‌ها حدود يک دهه است که از خارج کشور وارد مي‌شوند و توليد و خدمات پس از فروش آن‌ها در کشور انجام نمي‌شود.
وي با بيان اين كه در ساخت هم خط‌ کننده ليزري از يک نمونه خارجي خريداري شده الگو گرفته است، تصريح‌ کرد: از آن جا ‌که از مهارت‌هايي نظير تراشکاري برخوردار بودم اين هم خط‌ کننده را با مشاهده نمونه مشابه خارجي در عرض حدود يک ساعت ساختم که اين نمونه مورد استقبال زيادي قرار گرفت.
اين دانشجوي مديريت صنعتي از دانشگاه پيام‌نور رشت با بيان اين‌که هم خط‌ کننده طراحي شده، با يک سوم نمونه خارجي و وارداتي توليد شد، خاطرنشان کرد: بر اين اساس براي اولين بار قرارداد توليد 100 هم خط‌ کننده منعقد و اولين نمونه‌هاي داخلي وارد بازار شد.
بابايي در ادامه از ساخت هم خط‌ کننده ديگري با طراحي منحصر به‌فرد خبر داد و گفت: اين هم خط‌ کننده از طراحي ويژه و متفاوتي نسبت به نمونه‌هاي خارجي و نمونه قبلي برخوردار است.
وي، مشکلات و محدوديت‌هاي مالي را عمده‌ترين موانع موجود بر سر راه توليد اين هم خط ‌کننده‌ها عنوان کرد و افزود: برخلاف بي‌تفاوتي برخي از مسوولان، چنانچه حمايت‌هاي مالي پاره‌اي از ارگان‌ها نظير آموزش فني و حرفه‌اي ميرزا کوچک شهرستان صومعه سرا، صنايع اپتيک اصفهان و انجمن نجوم ثاقب استان گيلان نبود، اين طرح به مرحله توليد نمي‌رسيد.

اين محقق ضمن تأکيد بر لزوم توجه و حمايت از پژوهشگران، محققان و مخترعان به‌صورت همه جانبه، خاطرنشان کرد: دانشجوي جواني مثل من که با مشکلات مالي متعدد در يک روستا زندگي مي‌کند و حتي به امکانات تحقيقي اوليه‌اي نظير تلسکوپ و کامپيوتر براي فعاليت در زمينه نجوم برخوردار نيست، براي ارائه دستاوردهاي پژوهشي خود و بهره‌مند كردن جامعه از يافته‌هايش نياز به حمايت گسترده مسوولان ارگان‌هاي مختلف دارد.
به گزارش ايسنا، انجمن نجوم ايران به منظور ايجاد تحول و حرکت‌هاي نوين در بخش نجوم رصدي به سازندگان دستگاه‌هاي رصدي يا استفاده کنندگان از امکانات موجود ولي با رويکردي جديد و حصول نتايج بديع قابل استفاده در رصدهاي نجومي جايزه‌اي را به نام «جايزه ثبوتي» اهدا مي‌کند.
اين جايزه به احترام استاد يوسف ثبوتي، چهره برجسته علمي كشور در حوزه نجوم و فيزيك و پايه گذار دانشگاه تحصيلات تكميلي در علوم پايه زنجان نامگذاري شده است.
نخستين «جايزه ثبوتي» در پانزدهمين گردهمايي پژوهشي نجوم ايران که طي روزهاي 22 و 23 ارديبهشت‌ ماه جاري در دانشگاه تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان برگزار شد، به برترين پژوهش در زمينه‌ ساخت ادوات نجومي اختصاص يافت.


ساخت هم‌خط كننده ليزري

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها