توليد محصولات دارويي بيولوژيکي با برند ايراني

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   02 خرداد 1390-23 May 2011بازدید 1762


رئيس پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري گفت: محققان اين پژوهشگاه موفق به ارايه شناسنامه بيولوژي افراد که حاوي اطلاعات ژنتيکي است شده اند ضمن اينکه محصولات بيولوژيکي در زمينه دارو با برند ايراني در بازارهاي کشور و بين‌المللي ارائه شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر صاحبقدم لطفي امروز يکشنبه در مراسم افتتاحيه مرکز ملي موش تراريخت با ارائه گزارشي از تحولات بيوتکنولوژي در کشور افزود: در سال 2010 بيش از يکصد فرآورده حاصل از فناوري بيوتکنولوژي توليد شد که اين محصولات حاصل تلاش پژوهشگاه‌ها و 140 شرکت خصوصي فعال در حوزه بيوتکنولوژي است.
رئيس پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري با بيان اينکه 80 انستيتوي دولتي، خصوصي و نيمه دولتي در حوزه بيوتکنولوژي فعال هستند، اظهار داشت: اين تعداد تا سال 2015 بايد به 100 انستيتوي تحقيقاتي برسد.
وي با تاکيد بر اينکه تا کنون يک ميليارد دلار محصولات بيوتکنولوژي در کشور به فروش رفته است، خاطرنشان کرد: اين ميزان بايد تا افق چشم انداز به سه ميليارد دلار بالغ شود ضمن آنکه تعداد دانشجويان کشور در حوزه تکنولوژي از 1700 نفر به 4 هزار نفر افزايش يابد.
لطفي تعداد دانشمندان فعال در اين حوزه را 2 هزار نفر ذکر کرد و ادامه داد: مستندات علمي کشور در سال 2000 در ميان کشورهاي آسياي جنوب شرقي رتبه 2 بوده است که قرار است اين رتبه به رتبه اول ارتقاء يابد.
دکتر لطفي همچنين به دستاوردهاي محققان اين پژوهشگاه اشاره کرد و يادآور شد: فعاليت‌هاي پژوهشي محققان اين پژوهشگاه در حوزه کشاورزي، سلولهاي بنيادي، پزشکي، تجهيزات مورد نياز در حوزه بيوتکنولوژي است که دانشمندان کشور در 4 حوزه پزشکي و بهداشتي، کشاورزي و مواد غذايي، صنعت و محيط زيست و همچنين دريايي و دامپزشکي دستاوردهاي خود را اجرايي مي‌کنند.
وي همچنين توليد 15 واکسن انساني و دامي، کيت‌هاي تشخيصي و سلول درماني را از جمله دستاوردهاي اين پژوهشگاه نام برد و گفت: در حال حاضر محققان اين پژوهشگاه موفق به ارايه شناسنامه بيولوژي افراد که حاوي اطلاعات ژنتيکي اشخاص است شده اند ضمن اينکه محصولات بيولوژيکي در زمينه دارو با برند ايراني در بازارهاي کشور و بين‌المللي ارايه شده است.
رئيس پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري توليد حشره کش‌ها، علف کش‌ها و کودهاي زيستي را از ديگر دستاوردهاي اين پژوهشگاه نام برد و يادآور شد: ‌در گذشته ميني کيودرهاي (ريزغده) از خارج وارد مي‌شد که امروزه محققان کشور با دستيابي به دانش فني آن در کشور علاوه بر تامين نيازهاي کشور به خارج نيز صادر مي‌شود.
لطفي همچنين توليد واکسن‌هاي دامي، کيت‌هاي تشخيصي، مونوکلونول‌هاي آنتي بادي را از دستاوردهاي محققان اين پژوهشگاه در حوزه دامپزشکي و آبزيان نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن دانش فني فرمانتونهاي هزار ليتر، انواع ويوراکتورها و برخي تجهيزات بيوتکنولوژي از ديگر محصولات علمي اين پژوهشگاه در حوزه صنعت مي‌باشد که برخي از آنها به مرحله توليد رسيده است.


توليد محصولات دارويي بيولوژيکي با برند ايراني

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها