موفقيت محققان ايراني در کشف شکل جديد سل مقاوم و ژن جذام

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   07 خرداد 1390-28 May 2011بازدید 1167


ميکروبيولوژيست دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در تحقيق علمي و بررسي بر روي ميکروب سل مقاوم موفق شد علل بروز مقاومت در ميکروب پديدآورنده سل (باسيل توبرکلوزيس) و تغيير شکل آن را کشف کند.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر پريسا فرنيا روز گذشته در مرکز آموزشي، پژوهشي و درماني مسيح دانشوري با اشاره به موفقيت علمي که در اين زمينه بدست آمده است، گفت: در اين تحقيق که چهار سال به طول انجاميد رفتار زيستي باسيل سل مقاوم به دارو، در شرايط بي هوازي مورد بررسي قرار گرفت.
وي افزود: پيش از اين دانشمندان تا 12 ماه تحقيق را بر روي اين ميکروب در مجلات پزشکي به ثبت رسانده بودند.
فرنيا خاطرنشان کرد: ما توانستيم در اين تحقيق به اين نتيجه برسيم که ميکروب سل مقاوم در شرايط زيستي خاصي به اندازه يک ويروس تغيير شکل مي دهد و امکان تقسيم سلولي نيز دارد و همين باعث مي شود که زنده بماند و عامل بيماري زايي شود.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي افزود: ما ثابت کرديم که اندازه باسيل سل مقاوم در اين شرايط در آزمايش هاي ساده قابل تشخيص نيست و همين مسئله موجب مي شود که آزمايش هاي تشخيصي بيشتري بر روي افرادي که ممکن است به اين بيماري مبتلا شوند، انجام گيرد و قدم مهمي در درمان بيماري سل مقاوم برداشته شود.
وي افزود: نتايج اوليه تحقيقات بر روي رفتار زيستي باسيل سل مقاوم به دارو، حاکي از آن بود که اين باسيل در شرايط بي هوازي و آزمايشگاهي و در دوره نهفته يا کمون خود براي زنده ماندن و تطبيق با شرايط سخت، تغييراتي در شکل، اندازه و روش تکثير خود ايجاد مي کند که اين مسئله موجب بروز مقاومت باسيل سل در برابر داروهاي رايج مي شود.
فرنيا گفت: در بررسي هاي به عمل آمده بر روي باسيل سل در دوره کمون و در شرايط آزمايشگاهي مشخص شد قطر ديواره مايکوباکتريوم توبرکلوزيس شروع به افزايش مي کند که ضخيم شدن ديواره مايکوباکتريوم يکي از مهم ترين علل کاهش ضريب نفوذ داروها به داخل باسيل و در نتيجه افزايش مقاومت در برابر داروها محسوب مي شود.
وي افزود: تصاوير ميکروسکوب الکتروني و اتمي گرفته شده از اين باسيل، افزايش ضخامت در ديواره باسيل سل، نظريه ما را تأييد مي کند همچنين اين تصاوير تغيير شکل باسيل سل از شکل ميله اي به شکل کروي و تکثير به روش جوانه زدن را نيز نشان مي دهد.
ميکروبيولوژيست مرکز آموزشي، پژوهشي و درماني مسيح دانشوري همچنين با اشاره به موفقيت ديگري در کشف ژن جذام در يک خانواده گفت: ما در يک مورد نادر ژن جذام را در يک خانواده کشف کرديم و آن را به بانک ژن گزارش کرديم.
وي افزود: بيمار پسر 13 ساله اي از اهالي سيستان و بلوچستان با زخمي در پا در مرکز بستري شد که مشخص شد اين بيمار دچار جذام شده است. بررسي هاي بيشتر نشان داد که مردي 50 ساله دايي اين پسر، خواهرش دختري 25 ساله و برادرش پسري 5/1 ساله نيز دچار اين مشکل هستند و از يک خانواده 20 نفره 4 نفر جذام دارند که همين مسئله به بررسي ژنتيکي اين موضوع منجر شد.
فرنيا خاطرنشان کرد: گزارش اين ژن به معتبرترين مجلات در اين زمينه ارائه و در بانک ژن نيز ثبت شد.


کشف شکل جديد سل مقاوم و ژن جذام

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها