ساخت دستگاه کاهش عوارض مقاومتهاي ميکروبي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   16 خرداد 1390-06 June 2011بازدید 1125


پژوهشگران پارک علم و فناري دانشگاه تربيت مدرس دستگاهي براي اندازه گيري و تشخيص آنتي بيوتيک ارائه کردند که کمک مي کند از عوارض ناشي از مقاومت هاي ميکروبي بر اثر استفاده بي رويه از آنتي بيوتيک در کشور جلوگيري شود.

مهندس کيهان کرونديان- مجري طرح در گفتگو با خبرنگار مهر‌ با بيان اينکه اين دستگاه قادر به انتخاب سريع و صحيح آنتي بيوتيک موثر بر عفونت هاي ميکروبي بدن دارد، اظهار داشت: علاوه بر اين، اين دستگاه توان انتخاب اولويت هاي مناسب بر اساس ميزان تاثير و قدرت آنتي بيوتيک و توان باکتري‌زدايي آنها را دارد.

وي هدف توليد دستگاه آنتي بيوگراف را انجام تستهاي حساسيت دارويي ميکروبي به صورت خودکار ذکر کرد و ياداور شد: در اين دستگاه اساس تشخيص اندازه‌گيري آنتي بيوتيک ليزر است به گونه اي که از طريق نمونه هاي مختلف بدن چون خون، مايع مغزي و نخاعي، ادرار و خلط اقدام به اندازه گيري و تجويز آنتي بيوتيک مناسب مي کند. همچنين براي مستند سازي از روشهاي اسکن کردن و پيکسل ويو استفاده مي شود.

کرونديان با اشاره به مزاياي اين دستگاه‌ خاطرنشان کرد: اين دستگاه امکان تهيه سند قابل بررسي مجدد و چاپ تصوير از پليت آنتي بيوگرام را در برگ جواب بيمار فراهم مي کند ضمن آنکه متخصصان را در انتخاب صحيح آنتي بيوتيک با توجه به نوع پاتوژن ياري مي دهد.

مجري طرح با بيان اينکه در اکثر کشورهاي پيشرفته و اروپايي براي تجويز آنتي بيوتيک توسط پزشک از طريق روشهاي دستي و خط کش و کوليس استفاده مي‌ شود، اضافه کرد: اين در حالي است که اين دستگاه مي تواند با دقت صددرصدي اقدام به انتخاب آنتي بيوتيک مناسب کند.

اين پژوهشگر با بيان اينکه شعار سازمان جهاني بهداشت در سال جاري ميلادي مبارزه با ميکروب هاي مقاوم است که باعث مرگ و مير بيماران بدحال در ICU مي شود، ادامه داد: مصرف بي رويه آنتي بيوتيک توسط مردم و تجويز خارج از استاندارد آن توسط پزشکان باعث افزايش مقاومت ميکروبها در بدن شده و سالانه جان بسياري از انسانها را مي گيرد؛ از اين رو سازمان جهاني بهداشت به اين موضوع به عنوان معضل اساسي در سال جاري ميلادي توجه کرده است.

به گفته وي با استفاده از اين دستگاه بيماران علاوه بر اينکه از عوارض جانبي برخي آنتي بيوتيک هاي به ويژه بر روي کليه ها در امان خواهند بود، معضلات ناشي از مقاومت ميکروبها بر اثر استفاده بي رويه از آنتي بيوتيک از بين مي رود.


دستگاه کاهش عوارض مقاومتهاي ميکروبي

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها