ساخت شبكه نوري روي تراشه با قابليت ارتباطات چند پخشي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   22 خرداد 1390-12 June 2011بازدید 1935


به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومي دانشگاه صنعتي شريف، امروزه بخش عمده‌اي از توان مصرفي در معماري‌هاي چند پردازنده‌اي با كارايي بالا به اتصالات روي تراشه تعلق دارد. قابليت اتصالات نوري براي كاهش توان مصرفي و افزايش كارايي، معماري جديدي با عنوان شبكه‌هاي نوري روي تراشه پيشنهاد مي‌كند كه مي‌تواند از مزاياي سيگنال‌ها و عناصر نوري در سطح تراشه براي انتقال اطلاعات استفاده كند. از طرفي با توجه به كاربردهاي فراوان ارتباطات چند پخشي در سيستم‌هاي چند پردازنده‌اي، شبكه روي تراشه مستقل از آن كه توسط اتصالات نوري يا الكتريكي پياده سازي شده است، بايد بتواند ارتباطات چند پخشي را به صورت بهينه پياده‌سازي كند.

تاكنون پياده‌سازي ارتباطات چند پخشي در شبكه‌هاي نوري روي تراشه توسط گذرگاه مشترك صورت گرفته است كه از مقياس پذيري مناسبي برخوردار نيست. در اين طرح، ساختاري مقياس‌پذير براي يك شبكه نوري روي تراشه ارايه مي‌شود كه قادر است ارتباطات چند پخشي را با توان مصرفي كم و پهناي باند بالا انجام دهد. تركيب تكنيك WDM و مسيريابي طول موج به همراه قابليت كاهش توان مصرفي در شبكه‌هاي نوري روي تراشه، به عنوان راهكاري نوين براي پياده سازي ارتباط چند بخشي ارايه شده است. ضمن آن كه با اختصاص طول موج‌هاي جداگانه به هر يك از بسته‌هاي تك پخشي و چند پخشي، امكان ارسال هم زمان اين بسته ها در معماري پيشنهادي فراهم شده است.

مسيريابي در شبكه پيشنهادي بر پايه عناصر سوييچينگ نوري غير فعال و بدون نياز به پردازش الكتريكي انجام مي‌شود و بر خلاف معماري‌هاي گذشته، ارسال بسته‌هاي كنترلي نيز همانند بسته‌هاي داده از طريق اتصلات نوري و بدون نياز به شبكه الكترونيكي صورت مي‌گيرد.

براي ارزيابي معماري پيشنهادي، ابتدا يك شبيه‌ساز شبكه نوري روي تراشه با توجه به ساختار پيشنهادي در سطح رفتاري پياده‌سازي شده است و سپس ساختار پيشنهادي از نظر توان مصرفي و تأخير با بهترين شبكه روي تراشه الكتريكي متناظر در فناوري 22nm مقايسه شد. نتايج حاصل از شبيه‌سازي نشان مي‌دهد كه متوسط تأخير و توان مصرفي در شبكه نوري پيشنهادي در مقايسه با شبكه الكتريكي متناظر به ترتيب 76/43,5/90 برابر كم‌تر شده است كه مؤيد كارايي بالاي اتصالات نوري براي انتقال داده‌ها در سطح تراشه است.

اين طرح توسط عليرضا شفاعي بجستان و شاهين حسابي انجام شده است.


ساخت شبكه نوري روي تراشه با قابليت ارتباطات چند پخشي

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها