كتاب تاريخ ادبيات ايران منتشر شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   23 خرداد 1390-13 June 2011بازدید 1978


به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا ، تاليف تاريخ ادبي كاري بس سخت و دشوار است بدان جهت كه قلمرو آن بسيار گسترده و عوامل و عناصر موثر در آن متعدد و متنوع است. در تدوين كتاب تاريخ ادبيات بايد براي تحقق اهداف تعيين‌شده ميان اين عوامل و عناصر، ارتباطي جامع و منسجم به وجود آورد.
براي انجام اين كار ضروري است شاخصها و اصولي تعيين شود تا بر اساس آنها ميزان توجه به هريك از اين عوامل و چگونگي ارتباط آنها با يكديگر و نقش هريك از اين عوامل به تنهايي و در پيوند با يكديگر در تحقق اهداف مورد نظر معلوم شود.
بر پايه اين مباني بايد به پرسشهاي بسياري در اين قلمرو تحقيقي پاسخ گفت. وقتي كتاب تاريخ ادبيات براي دوره‌هاي درسي در سطح كارشناسي تاليف مي‌شود موانعي چون فرصت محدود دانشجويان در يك مقطع تحصيلي و متناسب نبودن دوره تحصيلي آنها با گستردگي موضوع تاريخ ادبيات و تعدد و تنوع عناصر در اين قلمرو تحقيقي تنگناهاي ديگري پديد مي‌آورد كه تاليف تاريخ ادبي را دشوار مي‌سازد.
در تاليف اين كتاب مانند جلد نخست هدف آن است كه دانشجويان كارشناسي زبان و ادبيات فارسي با بخش ديگري از تاريخ ادبيات ايران آشنا شوند. بدين جهت، در طرحي هدفمند در اين كتاب دوره‌هاي ادبي، نويسندگان و شاعران تاثيرگذار هر دوره و آثار آنان در بستر تاريخي معرفي و پيوند آنها با مسايل سياسي، اجتماعي، علمي و فرهنگي، تبيين و زبان و سبك آنان تحليل و نمونه شعر و نثر هريك براي آشنايي دانشجويان آورده شده است.
اين كتاب دوره زماني طولاني از سال 432 ه . ق كه مقارن با آغاز دوران سلجوقي است تا پايان دوره‌ تيموريان را در بر مي‌گيرد. مباحث كتاب در سه فصل جاي گرفته كه هريك از اين فصول خود شامل سه بخش: مقدمه، نثر و شعر است.
براي آنكه امكان دسترسي به منابع براي مطالعه بيشتر دانشجويان فراهم شود پي‌نوشتها در پايان هر فصل در بخشي مجزا آورده شده است. تعدادي عكس، نقشه و نمودار نيز بر مطالب كتاب افزوده شد تا دانشجويان با سهولت بيشتر ادوار تاريخي و ادبي را بازشناسند.
اين كتاب را سيدعلي‌اصغر ميرباقري فرد، غلامحسين شريفي، حسين آقاحسيني، اسحاق طغياني، محمود براتي و محمدرضا نصراصفهاني تاليف كرده اند.
اين اثر در 512 صفحه و مبلغ شصت و هشت هزار و 500 ريال چاپ و روانه بازار نشر شده است.


كتاب تاريخ ادبيات ايران

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها