توليد داربست با استفاده از نانو الياف پليمري براي ترميم بافت

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   30 خرداد 1390-20 June 2011بازدید 2007


گروهي از محققان گروه نساجي دانشکده فني دانشگاه گيلان طي اجراي پروژه تحقيقاتي با استفاده از نوعي پليمر دوستدار طبيعت نانو اليافي براي توليد حسگر و ترميم بافت توليد کردند که قطر الياف توليد شده از 68 تا 840 نانو متر است.

مهندس سيد مجتبي عليزاده دربندي- مجري طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينکه براي توليد نانو الياف روشهاي مختلفي وجود دارد، اظهار داشت: متداول ترين روش توليد اين نوع الياف الکتروريسي است که در اين تحقيقات که با عنوان "ساخت و تعيين مشخصه هاي نانوساختارهاي کشسان برپايه پلي يورتان ها" اجرايي شد، از اين روش استفاده شد.

وي به جزئيات اين طرح، اشاره کرد و اظهار داشت: در نانوالياف توليد شده از پليمر "پلي يورتان" استفاده شد. اين نوع پليمر زيست تجزيه پذير و داراي خواص کشساني و الاستيکي بالايي است از اين رو در توليد الياف با کاربردهاي مختلف به کار برده مي شود.

عليزاده ادامه داد: علاوه بر پليمر پلي يورتان از نانولوله هاي کربني با وارد کردن به محلول پليمري به عنوان تقويت کننده در کامپوزيت و بهبودخواص مکانيکي نانوالياف استفاده شد که با ايجاد ميدان الکتريکي توسط فرآيند الکتروريسي موفق به توليد نانواليافي با قطر 68 تا 840 نانو متر شديم.

مجري طرح ياداور شد: در اين پروژه پارامترهاي مختلفي از جمله تغييرات درصد نانولوله هاي کربني و تغييرات ولتاژ اعمالي مورد مطالعه قرار گرفت ضمن آنکه در انجام مراحل فرايند ريسندگي با استفاده از تجهيزات آزمايشگاهي چون ميکروسکوپ الکتروني عبوري (TEM)، ميکروسکوپ الکتروني روبشي (SEM) و استحکام سنجي و رساناسنجي خواص الياف نيز بررسي شد.


تصوير SEM تهيه شده از نانو الياف بر پايه پلي يورتان/نانو لوله هاي کربن

عليزاده به بيان نتايج به دست آمده از اين مطالعه پرداخت و گفت: نتايج تحقيقات نشان داد که هر چه ميزان نانولوله هاي کربني بيشتر باشد خواص مکانيکي و الکتريکي الياف افزايش مي يابد.

اين محقق به کاربردهاي الياف توليد شده اشاره و اضافه کرد: عمده کاربردهاي نانو الياف هاي توليد شده در حسگرهاي کرنش و بخش پزشکي است. اين نانو الياف به عنوان داربست مي تواند در ترميم بافت مورد استفاده قرار گيرد.تصوير TEM تهيه شده از نانو الياف و قرار گرفتن نانو لوله هاي کربني در ساختار نانوالياف

وي همچنين از کاربردهاي صنعتي اين نانو الياف خبر داد و ياداور شد: اين نانو الياف همچنين مي تواند در نانو فيلتراسيون به کاربرده شود.

به گفته وي اين پروژه تحقيقاتي با راهنمايي دکتر مهدي نوري اجرايي شد.


نانو الياف پليمري براي ترميم بافت

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها