ربات آفتاب‌پرست اختراع شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   31 خرداد 1390-21 June 2011بازدید 1358


به گزارش خبرگزاري فارس از يزد به نقل از روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد يزد، محمدرضا جناب‌زاده مدير فناوري اطلاعات و محمدحسن رجبي هامانه دانشجوي كارشناسي ناپيوسته مهندسي تكنولوژي نرم‌افزار دانشگاه آزاد اسلامي يزد به صورت مشترك اختراع خود را با عنوان ربات آفتاب‌پرست با قابليت استتار به ثبت رساندند.
محمدرضا جناب‌زاده در اين زمينه اظهار داشت: از جمله ربات‌هاي مورد توجه در جهان، ربات‌هاي جنگي هستند بر همين اساس پروژه كارشناسي ارشد محمدحسن رجبي هامانه در اين موضوع تعريف شد و پس از يك سال فعاليت مستمر نتيجه داد و به مرحله ثبت اختراع رسيد.
وي ادامه داد: اين ربات قابليت استتار و همرنگ شدن با محيط اطراف خود را دارد و مي‌تواند در ميادين جنگ با همرنگ شدن محيط اطراف خود از ديد دوربين‌ها و ديده‌بان‌هاي دشمن مخفي نگه داشته شود.
اين استاد دانشگاه در مورد عملكرد اين ربات گفت: اين ربات به دوربين‌هايي تجهيز شده كه مي‌تواند رنگ‌هاي اطراف خود را شناسايي كرده و پس از آن داده‌هاي دوربين در داخل رايانه ربات پردازش شده و بر روي LED هاي رنگي كه از سه رنگ اصلي قرمز، سبز و آبي تشكيل شده و قابليت تشكيل 256 رنگ را دارد، نشان دهد.
وي عنوان داشت: اين اختراع هم‌اكنون با عنوان ربات آفتاب‌پرست با قابليت استتار با شماره 69367 در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور گواهي ثبت اختراع خود را دريافت كرده است.
محمدحسن رجبي هامانه، دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي يزد، اختراع ديگري را نيز با عنوان ربات نقاش با امكان نقاشي روي سقف، كف، ديوار به صورت دو بعدي به ثبت رسانيده است.
اين دو پژوهشگر از اعضاي تيم رباتيك دانشگاه آزاد اسلامي يزد هستند كه تاكنون رتبه‌هاي متعد ملي و بين‌المللي را در كارنامه خود داشته و در چند ماه آينده نيز در مسابقات بين‌المللي رباتيك كه در كشور تركيه برگزار مي‌شود، شركت مي‌كنند.


ربات آفتاب‌پرست

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها