توليد نانو ذرات نقره براي توليد پانسمان ضد باکتريايي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   06 تیر 1390-27 June 2011بازدید 2136پژوهشگران کشور با همکاري محققان دانشگاه مالزياي با استفاده از روشهاي دوستدار طبيعت نانو ذرات نقره اي را توليد کنند که علاوه بر توليد پانسمان هاي ضد باکتريايي مي تواند به عنوان کاتاليزور در بخش صنعت به کار برده شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر مجيد درودي - مجري طرح ياداور شد: در اين تحقيق به تهيه و شناسايي نانوذرات نقره به روش شيمي سبز (Green Chemistry) و بررسي تاثير زمان واکنش بر اندازه نانو ذرات نقره به دست آمده، پرداختيم.

درودي با تاکيد بر اينکه در اين تحقيق از مواد طبيعي و عاري از مخاطرات زيست محيطي استفاده شد، اظهار داشت: بر اين اساس از ژلاتين و گلوکز به ترتيب به عنوان پايدارکننده و عامل کاهنده يونهاي نقره به نقره فلزي استفاده شد.

مجري طرح با تاکيد بر اينکه در اين پروژه موفق به توليد نانوذرات کلوييدي نقره با اندازه 5 نانومتر شديم، اضافه کرد: استفاده از يک بيوپليمر زيست سازگار به عنوان پايدار کننده، استفاده از گلوکز به عنوان يک معرف احياگر سبز که در مقايسه با ساير معرف ها، غير سمي و بي خطر است از جمله مزاياي اين پژوهش نسبت به تحقيقات قبلي است.

وي با بيان اينکه ژلاتين يک پليمر زيست سازگار فاقد خاصيت ضد باکتري است، ادامه داد: اگر اين پليمر در کنار نانو ذرات نقره قرار گيرد مي تواند به عنوان ترکيبي با قابليت ضد باکتريايي در ساخت پانسمانهاي مخصوص زخمهاي عفوني مورد استفاده قرار گيرد. همچنين اين محصول مي تواند در صنعت به عنوان کاتاليزور به کار برده شود.

پژوهشگر شيمي دانشگاه فردوسي مشهد، با تاکيد بر اينکه اين پژوهش با همکاري محققان دانشگاه پوتراي مالزي اجرايي شد، خاطر نشان کرد: با توجه به کاربردهاي وسيع و متنوع نانو ذرات فلزي در زمينه هاي مختلف پزشکي و صنعتي، ساير محققان مي توانند از اين روش براي تهيه نانو ذرات فلزي ديگر مانند طلا، پالاديم و پلاتين استفاده کنند.


نانو ذرات نقره براي توليد پانسمان ضد باکتريايي

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها