افتتاح ايستگاه پمپاژ و مخازن بتني دانشگاه تبريز

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   08 تیر 1390-29 June 2011بازدید 1525


به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي دانشگاه تبريز، سيدمحمدتقي علوي رئيس دانشگاه تبريز در مراسم افتتاح اين پروژه­ها گفت: بهره‌برداري از اين طرح حركتي ماندگار است كه فقط يك بار در طول فعاليت­هاي عمراني يك سازمان اتفاق مي­افتد و براي هميشه نياز دايمي را رفع مي­كند چرا كه با اجراي اين طرح در دانشگاه نيز ضمن تامين آب مورد نياز براي استفاده در فضاي سبز بدون تحميل هزينه­هاي اضافي و وابستگي به آب شهري و امكان ذخيره­سازي آب خام قنات­هاي دانشگاه، آب شرب بهداشتي نيز فراهم مي‌شود تا در مواقع ضروري سايت اصلي و خوابگاه­هاي درون دانشگاه با مشكل مواجه نشوند.
وي بهره­برداري از اين پروژه را در كمك به فعاليت ساير نهادها نيز قابل توجه خواند و گفت: با بهره­برداري از اين طرح و با ذخيره­سازي آب شرب مصرفي دانشگاه تبريز، اين آب در زمان پيك بار از شبكه توزيع آب خارج شده و از اين طريق كمك موثري به موضوع تامين آب شهر و فعاليت ساير نهادها از جمله شركت آب و فاصلاب مي‌شود.
علوي، اجراي اين طرح را در راستاي ايجاد زيرساخت­هاي لازم براي تامين آب شرب و خام، صرفه­جويي و ذخيره آن مهم توصيف كرد و افزود: سياست دانشگاه تبريز توسعه فضاي سبز و تبديل آن به سبزترين دانشگاه است كه با توجه به ظرفيت‌هاي موجود، تحقق اين امر دور از دسترس نيست.
وي همچنين به نقش اين پروژه در تامين بسترهاي لازم براي توسعه فضاي سبز اشاره كرد و گفت: بهره­برداري از اين طرح يكي از زيرساخت‌هاي مهم لازم را براي گسترش فضاي سبز در اين دانشگاه كه مي­تواند نقش مهمي در تلطيف هواي شهر داشته باشد، فراهم آورده كه خوشبختانه نهادهاي مرتبط از جمله شهرداري تبريز و سازمان پارك‌ها و فضاي سبز آمادگي خود را در اين زمينه اعلام كرده­اند كه اميدواريم با قول مساعدي داده شده شاهد تحول خوبي در اين راستا باشيم.
علوي با بيان اينكه دانشگاه تبريز هيچ محدوديتي براي توسعه فضاي سبز ندارد، تاكيد كرد: ما معتقديم هر چقدر فضاي دانشگاه سرسبزتر باشد، دانشجويان، اساتيد و كاركنان با آرامش بيشتري مي­توانند به فعاليت­هاي خود بپردازند.
وي با قدرداني از تلاش مديريت امورفني و امور اداري دانشگاه تبريز در اجراي اين پروژه گفت: بهره­برداري از اين طرح در كمترين زمان ممكن صورت گرفته كه زمينه لازم براي اجراي برنامه­هاي جديد دانشگاه در خصوص گسترش فضاي سبز را به خوبي مهيا كرده است.
مدير امور فني دانشگاه تبريز نيز در اين آيين طي سخناني با ارائه گزارشي از چگونگي و اهداف اجراي اين طرح، افزود: با بهره­برداري از ايستگاه پمپاژ، آب قنات­هاي دانشگاه تبريز همچنين آب شرب به مخازن احداثي در بالاترين نقطه دانشگاه از نظر ارتفاع پمپاژ شده و ضمن فراهم كردن امكان ذخيره­سازي حداقل 48 ساعت، آب ذخيره شده با استفاده از نيروي ثقلي و كنترل فشار در كل سايت دانشگاه توزيع مي­شود.
علي اسماعيلي با بيان اينكه با اجراي اين پروژه، فشار يكنواخت در كل شبكه توزيع آب شرب، خام و آتش‌نشاني دانشگاه فراهم مي­شود كه اين امر از وارد آمدن خسارات ناشي از تغيير فشار آب به شبكه توزيع دانشگاه نيز جلوگيري مي­كند، اظهار داشت: از اين طريق همچنين تاسيسات جانبي ذخيره آب از قبيل الكتروپمپ­ها و منابع تحت فشار و لوازم كنترل مربوطه در موتورخانه­هاي متعدد قبلي جمع­آوري مي­شوند كه خود منجر به كاهش قابل توجه نيروي انساني مورد نياز براي نگهداري تاسيسات نيز مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه با اجراي اين طرح ماهانه 135 ميليون ريال در مصرف برق دانشگاه تبريز نيز صرفه­جويي خواهد شد، خاطرنشان كرد: تقليل هدررفت آب قنات­هاي دانشگاه، افزايش زمينه ذخيره آب و ممانعت از استفاده از آب شرب براي آبياري فضاي سبز از ديگر ويژگي­هاي اين طرح است.
اسماعيلي، هزينه اجراي اين طرح را بالغ بر 7 ميليارد و 500 ميليون ريال عنوان كرد و گفت: از ديگر مواردي كه نياز به اجراي اين پروژه‌ها را قوت مي­بخشد وسعت فضاي سبز دانشگاه و گسترش قابل توجه آن از 36 هكتار به 52 هكتار طي پنج سال اخير بوده است.
وي در ادامه با اشاره به حجم عملياتي صورت گرفته در اين طرح تصريح كرد: براي اجراي اين طرح 4 هزار و 700 متر لوله‌گذاري، ساخت يك مخزن 600 مترمكعبي، يك مخزن 4 هزار مترمكعبي در بالاي تپه مشرف به سازمان مركزي در دو نيمه مجزا براي اب خام و آب مصرفي بهداشتي، يك ايستگاه پمپاژ شامل سه دستگاه الكتروپمپ فشار قوي طبقاتي با تجهيزات مربوطه، 900 متر كابل‌كشي قوي و نصب ترانسفورماتور هوايي براي تامين نيروي برق موردنياز پمپ­ها به انجام رسيده است.


افتتاح ايستگاه پمپاژ و مخازن بتني دانشگاه تبريز

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها