دستيابي به دانش فني 2 عامل بيولوژيکي براي کاهش آفات چاي و مرکبات

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   17 امرداد 1390-08 August 2011بازدید 1971رئيس موسسه تحقيقات گياهپزشکي کشور از دستيابي به دانش فني توليد کفشدوزک و نوعي زنبور خبر داد و گفت: اين عوامل بيولوژيک در کاهش آفات چاي، مرکبات و انار موثر است و مي تواند جايگزين سموم شيميايي در مزارع شوند.

دکتر حسن عسکري در گفتگو با خبرنگار مهر تحقيقات پايه اي، عوامل بيولوژيک و توليد انبوه عوامل بيولوژيک را از زمينه هاي مطالعاتي اين موسسه نام برد و افزود: در پروژه هاي تحقيقاتي که در اين موسسه اجرايي مي شود علاوه بر شناسايي تنوع زيستي و ذخاير ژنتيکي اقدام به شناسايي عوامل بيولوژيکي در زيست بومهاي مختلف مي شود.

رئيس موسسه تحقيقات گياهپزشکي مطالعه بر روي ماکرو ارگانيسم ها شامل شکار گرها، پارازيتوئيدها و ميکرو ارگانسيها و جمع آوري آنها در بانک ژن را از اولويت هاي اين موسسه نام برد و اظهار داشت: با شناسايي عوامل کنترل بيولوژيک و غربالگري نسبت به توليد انبوه آنها اقدام مي شود.

وي از تجاري سازي برخي از نتايج تحقيقات در زمينه کنترل بيولوژيک اين موسسه خبر داد و يادآور شد: دراين راستا با همکاري شرکتهاي خصوصي دانش فني توليد شده را واگذار مي کنيم و کمک مي کنيم که عوامل کنترل بيولوژيکي در اختيار مصرف کننده برسد به اين طريق دستاوردهاي موسسه به مرحله کاربردي مي رسند.

عسکري با اشاره به برخي از اين دستاوردها خاطرنشان کرد: طي اجراي پروژه اي موفق به توليد کفشدوزک تريکوپلموس شديم. اين ميکروارگانيسمها براي کاهش و از بين بردن شپشک هاي چاي و مرکبات به کار مي رود. با انتقال دانش فني توليد کفشدوزک در حال حال حاضر از سوي برخي از انسکتاريوم ها (محل پرورش حشرات) توليد مي شود.

وي دستيابي به دانش فني توليد زنبور تريکوگراما را از ديگر دستاوردهاي اين موسسه تحقيقاتي نام برد و ادامه داد: زنبور تريکوگراما يکي از اين حشرات مفيد در طبيعت است که قادر است تخم پروانه تعدادي از حشرات چون کرم ساقه خوار برنج، کرم ساقه خوار ذرت، کرم سبز برگخوار برنج، کرم غوزه پنيه، کرم سيب و کرم گلوگاه انار را مورد حمله قرار داده و فاسد کند.

رئيس موسسه تحقيقات گياهپزشکي کشور يادآور شد: اين پروژه با همکاري سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي و موسسه اجرايي شد و با تجاري سازي آن انسکتاريوم هاي زيادي توليد مي شود.

عسکري از ارائه روشي براي کاهش آفات کرم گلوگاه انار خبر داد و اضافه کرد: با اجراي پروژه تحقيقاتي مشترک ميان موسسه گياهپزشکي و بخش خصوصي دستگاه پرچم زدايي انار توليد شد. اين دستگاه در جهت مبارزه با کرم گلوگاه انار و توليد انار سالم به کار مي رود.


بيولوژيکي کاهش آفات چاي و مرکبات

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها