تعيين زودهنگام جنسيت جنين در هفته‌های هفتم تا دهم بارداری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   18 امرداد 1390-09 August 2011بازدید 3118تعيين زودهنگام جنسيت جنين در هفته‌های هفتم تا دهم بارداری

محققان مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مکرر پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين علوم زيستي جهاد دانشگاهي - ابن سينا موفق به ابداع روش جديدي براي تعيين جنسيت جنين از هفته هفتم تا دهم بارداري شدند.

به گزارش خبرنگار«پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تعيين جنسيت جنين قبل از تولد به روش هاي مختلف تهاجمي وغيرتهاجمي قابل انجام است. روش‌هاي تهاجمي تشخيص جنسيت جنين قبل از تولد مانند آمينوسنتز، نمونه برداري از پرزهاي جفتي و نمونه‌برداري از خون جنين، عوارضي از جمله سقط جنين، عفونت و ... را براي مادر و جنين به همراه دارد.

روش‌هاي غيرتهاجمي تعيين جنسيت مانند استفاده از امواج اولترا سوند در سه ماه دوم حاملگي انجام مي‌گيرد که اين زمان تشخيص در زناني که جنين آن‌ها در معرض خطر بيماري‌هاي وابسته به X (جنس) قرار دارند، نسبتاً دير است.

براساس گزارش‌هاي حاصل از اين تحقيق كه تعيين جنسيت غيرتهاجمي جنين را از طريق DNA جنيني آزاد در پلاسماي مادري و با استفاده از روش هاي آزمايشگاهي Nested PCR و Real Time PCR امكان پذير مي‌كند، سه تا شش درصد از کل DNA آزاد موجود در پلاسماي زنان باردار مربوط به جنين بوده که رها‌سازي آن به درون پلاسماي مادري در اوايل دوران حاملگي به سرعت رخ مي‌دهد و از هفته ششم بارداري قابل تشخيص است. لذا DNA جنيني آزاد در پلاسماي مادر مي تواند به عنوان يک منبع ژنتيکي در تعيين جنسيت جنين در کوتاه‌ترين زمان و بدون احتمال هرگونه خطر براي جنين و مادر به شمار رود.

به گزارش ايسنا، براساس نتايج مطالعه اي که بر روي80 نمونه خون از زنان بارداري که در هفته هفتم تا دهم بارداري انجام شد، حساسيت در تعيين جنسيت با روش Real Time PCR حدود 99 درصد و در روش Nested PCR حدود 2/95 درصد برآورد شد و با توجه به اين ضريب اطمينان، مرکز فوق تخصصي ابن سينا در حال ارائه اين سرويس به متقاضيان است.

تعيين جنسيت جنين از طريق DNA آزاد در پلاسماي خون مادري به عنوان يک روش قابل قبول براي اجتناب از تست‌هاي تهاجمي تعيين جنسيت مانند آمنيوسنتز و CVS در بارداري با خطر بالاي بيماري هاي مغلوب وابسته به جنس به شمار مي رود.

مهم ترين کاربرد تعيين غيرتهاجمي جنسيت جنين، استفاده از آن به عنوان يک پيش تست است که با توجه به نتيجه حاصل از آن مي توان نياز جنين‌هايي را كه درمعرض ابتلا به بيماري‌هاي مغلوب وابسته به جنس هستند به انجام آزمايش‌هاي تهاجمي مشخص كرد.

گفتني‌است، نتايج اين تحقيق نشان مي‌دهد كه جنين‌هايي که با پيش تست، جنسيت آن‌ها دختر تعيين شده است نيازي به انجام روش هاي تهاجمي ندارند، اما اگر جنين پسر باشد معمولآً روش تهاجمي CVS بين هفته دهم و يازدهم انجام مي شود؛ بنابراين تعيين جنسيت جنين به عنوان يک پيش تست قبل از هفته يازدهم بايد انجام شود. همچنين اين تست پس از اطمينان از تک قلويي جنين با استفاده از سونوگرافي پس از هفته هفتم حاملگي قابل انجام است.


تعيين زودهنگام جنسيت جنين هفته‌های هفتم تا دهم بارداری

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها