نورگیری اولیه رصدخانه ملی تا پایان دولت دهم

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   15 آبان 1390-06 November 2011بازدید 1344

نورگیری اولیه رصدخانه ملی تا پایان دولت دهم

رصدخانه ملیمعاون علمی و فناوری رئیس جمهور در نشست بررسی طرح‌های کلان ملی بر نورگیری اولیه رصدخانه ملی به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های کلان ملی تا پایان دولت دهم تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه باشگاه خبری فارس، توانا، رضا منصوری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و عضو کمیته راهبردی طراحی و احداث رصدخانه ملی در نشست تخصصی بررسی طرح‌های کلان ملی گفت: کار مکان یابی و احداث جاده منتهی به رصد خانه انجام گرفته است. این کار از اوایل 78 شروع شده و تا سال گذشته ادامه داشت و به ثمر رسید و مکان نهایی احداث این پروژه بزرگ ملی در بالای کوهی نزدیک به قمصر کاشان نهایی و اعتبارات موثری برای احداث پروژه در نظر گرفته شد.

وی افزود:‌ این محل یکی از بهترین نقاط جهان برای رصد است. ضمن اینکه 2 الی 3 هفته گذشته نیز جاده‌ای منتهی به این رصدخانه احداث شد که می‌تواند در روند سرعت بخشیدن به انتقال تجهیزات به محل احداث رصد خانه مؤثر باشد.

استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در ادامه به طراحی بسیار پیچیده مکانیکی و الکترونیکی این طرح ملی اشاره کرد و افزود: احداث چنین پروژه‌ای بالغ بر 4 میلیون یورو هزینه در بر داشته است.

عضو کمیته راهبردی طراحی و احداث رصد خانه ملی، افزود: طراحی مکانیکی این طرح ملی در آینده‌ای نزدیک یعنی آذرماه نهایی شده و برای تمام شرکت‌های همکار در نقاط مختلف دنیا برای تائید فرستاده خواهد شد.

منصوری در ادامه با کمبود بودجه برای تکمیل این طرح اشاره کرد و گفت: تقاضای 8 میلیارد تومان داشتیم که 3.9 میلیارد تومان آن توسط مجلس تصویب و کمتر از 2.4 میلیارد به آن تخصیص داده شد. و درصدد این هستیم که 1.2 میلیارد تومان دیگر نیز به عنوان کمک از وزارت علوم دریافت کنیم. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود سال آینده نیازمند 16 میلیارد تومان اعتبار خواهیم بود.

در ادامه سلطانخواه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز گفت: در صدد هستیم تا بتوانیم اولین نورگیری این رصدخانه تا پایان دولت دهم انجام شود. زیرا با جابجایی دولت‌ها امکان تاخیر در روند اجرای این پروژه کلان ملی وجود دارد.
نورگیری،اولیه،رصدخانه ملی،پایان دولت دهم

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها