استفاده از خط و زبان فارسی در محیط شبکه اینترنت و اینترانت

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   22 آبان 1390-13 November 2011بازدید 1482

استفاده از خط و زبان فارسی در محیط شبکه اینترنت و اینترانتدبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: آموزش الکترونیکی و مجازی به همراه استفاده از خط و زبان فارسی در شبکه اینترنت از دیگر اولویت‌های کارگروه فناوری اطلاعات است.
به گزارش فارس، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: از پروژه‌های مرتبط با شبکه ملی داده اطلاعات که از طرف شرکت‌های خصوصی و دانشگاه‌ها به این ستاد برسد، حمایت می‌شود.
کمال محامدپور، با تأکید بر اهداف مهم ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده این ستاد اولویت‌های کاری خود را در سال جاری از ابتدای امسال مشخص  و براساس اسناد بالادستی به ویژه سند چشم‌انداز، برنامه پنجم توسعه و اسناد دیگری مانند سند راهبردی امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا)، سند راهبردی جامعه اطلاعاتی، نقشه جامع علمی و نظام جامع فناوری اطلاعات کشور، به دسته‌بندی این اولویت‌ها پرداخته است.
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات تصریح کرد: یکی از مسائل مهم این ستاد در کارگروه فناوری اطلاعات، بحث دولت الکترونیک است، به طوری که پروژه‌هایی که می‌تواند در تحقق و تسریع این امر کمک کنند، مورد حمایت قرار می‌گیرند. علاوه بر این، در فناوری اطلاعات بحث تجارت و بانکداری الکترونیک از مسایل مهم کشور محسوب می‌شود؛ لذا پروژه‌های عملیاتی در این زمینه مورد حمایت ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار می‌گیرد.
* استفاده از خط و زبان فارسی در محیط شبکه اینترنت و اینترانت
محامدپور افزود: آموزش الکترونیکی و مجازی به همراه استفاده از خط و زبان فارسی در شبکه اینترنت از دیگر اولویت‌های کارگروه فناوری اطلاعات است و مانند بسیاری از کشورها که زبان بومی خود را در محیط مجازی به کار می‌گیرند، ما نیز در نظر داریم تا از خط و زبان فارسی در محیط شبکه اینترنت و اینترانت استفاده کنیم.
* حمایت از  پروژه‌های مرتبط با شبکه ملی داده اطلاعات
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تأکید کرد: یکی از مهمترین اولویت‌های ستاد در بحث کارگروه فناوری ارتباطات و مخابرات، شبکه ملی داده اطلاعات است. طبیعتا در این زمینه اگر پروژه‌هایی از طرف شرکت‌های خصوصی و دانشگاه‌ها به این ستاد برسد، آنها را مورد بررسی و حمایت قرار می‌دهیم. همچنین یکی دیگر از اولویت‌های حمایتی، نرم افزارهایی است که در شبکه‌های ارتباطی مورد حمایت و یا استفاده قرار می‌گیرند.
وی در ادامه افزود: با توجه به نسل چهارم مخابرات در بحث توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، شبکه‌های داده و مخابراتی نیاز به زیرساخت‌های فنی دارند، لذا ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری پروژه‌هایی که به توسعه این گونه زیرساخت‌ها کمک کند، مورد حمایت قرار می‌دهد.
* توجه به استانداردهای شبکه‌های مخابراتی
دبیرستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با تأکید بر اهمیت استانداردهایی که باید در شبکه‌های مخابراتی به آن پرداخته شود، خاطرنشان کرد: پرداختن به این استانداردها از اولویت‌های کارگروه امنیت این ستاد محسوب می شود.
محامدپور یادآور شد: بحث تولید علم و دانش فنی در مقوله امنیت با توجه به اینکه ما در کشور قابلیت‌های خوب علمی و دانشگاهی در این زمینه داریم، یکی از اولویت‌های مهم ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
* تأسیس آزمایشگاه‌های امنیت در بخش خصوصی
به گفته دبیر ستاد فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، تأسیس آزمایشگاه‌های امنیت در بخش خصوصی و دانشگاه‌ها و تربیت نیروی متخصص و ارائه آموزش‌های تخصصی در این حوزه نیز از اولویت‌های این ستاد است.
کمال محامدپور در پایان خاطر نشان کرد: در مجموع حوزه ICT، حوزه‌ای است که باید بیشتر به آن پرداخته شود و یکی از نهادهایی که می‌تواند نقش هماهنگ کننده در این حوزه ایفا کند، ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و در کل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است به ویژه در بحث IT که امروز در همه زمینه‌ها فراگیر شده و یک بحث فرادستگاهی است ضمن اینکه باید نهادی ایجاد هماهنگی در این حوزه را بر عهده گیرد که البته در این راستا جایگاه ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در ایجاد این هماهنگی، می‌تواند بیشتر و پر رنگ تر دیده شود.
خط و زبان فارسی،شبکه اینترنت،اینترانت

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها