انتشار نشریات پژوهشی و رتبه بندی دانشگاهها براساس مقالات فارسی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   28 دی 1390-18 January 2012بازدید 1917انتشار نشریات پژوهشی و رتبه بندی دانشگاهها براساس مقالات فارسی

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر ، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، از انتخاب دو نهاد پایگاه استنادی ISC و مرکز منطقه ای علوم و فناوری به عنوان دو مرکز انتشار نشریات پژوهشی دانشگاه ها خبر داد و گفت: در فاز اول با اجرای این طرح در 3 دانشگاه تبریز، شهید چمران اهواز و سیستان و بلوچستان کشور، اولین نشریه پژوهشی دانشگاه شهید چمران منتشر شد.

جعفر مهراد با اشاره به جزئیات این طرح افزود: بر اساس سیاستهای معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دو نهاد تحقیقاتی ماموریت یافتند تا نسبت به انتشار نشریات علمی با درجه علمی- ترویجی و علمی- پژوهشی اقدام کنند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، ادامه داد: این دو نهاد شامل مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه علوم استنادی جهان اسلام می شوند که همانند شرکتهای بزرگ چون اشپیگل و الزویر اقدام به انتشار نشریات فارسی زبان خواهند کرد.
وی از آغاز اجرای این طرح خبر داد و یادآور شد: در فاز اول اجرای این طرح با دانشگاه های تبریز، شهید چمران اهواز و سیستان و بلوچستان با برگزاری جلساتی اجرایی شد و موضوع چاپ نشریات علمی این دانشگاه ها در دستور کار قرار گرفت.
مهراد ادامه داد: در این جلسات مصوب شد تا کلیه نشریات پژوهشی این 3 دانشگاه اعم از فارسی و انگلیسی به مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه علوم استنادی جهان اسلام برای چاپ واگذار شود و متعاقب آن برای اولین بار نشریه پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز با نام مشترک این دانشگاه، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه علوم استنادی جهان اسلام منتشر شد.
وی با تاکید بر اینکه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه علوم استنادی جهان اسلام هیچ دخالتی در حقوق اعضای نشریات پژوهشی دانشگاه ها ندارد، توضیح داد: با انتشار نشریات دانشگاه از سوی این دو نهاد، حقوق صاحبان امتیاز، سردبیران و اعضای هیئت تحریریه محفوظ می ماند.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اضافه کرد: مقالات جمع آوری شده برای نشریات پس از داوری و نهایی شدن به صورت بسته الکترونیکی به مرکز و پایگاه استنادی ارسال می شود و مرکز با الصاق آرم و لوگوی مرکز و پایگاه استنادی به عنوان ناشر نشریات اقدام به چاپ آن می کند.
وی انتشار نشریات را در کوتاه ترین زمان از امتیاز واگذاری نشریات به این دو نهاد دانست و خاطر نشان کرد: پس از واگذاری نشریات به این دو نهاد تحقیقاتی، در کمترین زمان، در عرض یک هفته به چاپ و توزیع می رسد.
مهراد، نمایه شدن نشریات پژوهشی دانشگاه ها در پایگاه استنادی ISC را از دیگر مزایای اجرای این طرح نام برد و افزود: به این ترتیب رتبه علمی دانشگاه ها که عمدتا از تولید و سنجش آن در isi و اسکوپوس حاصل می شود، این بار از سوی پایگاه استنادی ISC در سنجش عملکرد پژوهشی دانشگاه ها مبتنی بر مقالات فارسی اقدام می کند.انتشار نشریات پژوهشی رتبه بندی دانشگاه براساس مقالات فارسی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها