فيلتر حذف کننده اشعه UV توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتي اصفهان ساخته شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   14 اسفند 1390-04 March 2012بازدید 1521فيلتر حذف کننده اشعه UV توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتي اصفهان ساخته شد

لامپ هاي کم مصرف ديگر سرطان زا نخواهند بود
پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:پژوهشگران دانشگاه صنعتي اصفهان موفق به طراحي و توليد فيلتري شده اند که توانايي حذف اشعه خطرناک و سرطانزاي UV-B از لامپ هاي فلورسنت و کم مصرف را داراست.

احسان عسکري دانشجوي دکتراي زراعت دانشگاه صنعتي اصفهان و مخترع  اظهار داشت: اندازه گيري تشعشع لامپ هاي فلورسنت و کم مصرف با دستگاه پيشرفته بروئر نشانگر پيک تشعشعي فوق العاده بالاي اين لامپها در محدوده 313 نانومتر است.

وي ادامه داد: ميزان تشعشع UV-B لامپ هاي فلورسنت در اين ناحيه، بسته به توان تشعشعي لامپ ها و کارخانه سازنده آنها از 11000 تا 90000 ميکرو وات به مترمربع متغير است.

اين مخترع با بيان اينکه نور لامپ ها ي رشته اي نور کاملا سالم بوده و هيچ تشعشعي در محدوده UV ندارند گفت: راندمان بسيار پائين در تبديل انرژي الکتريسيته به نور مشکل اصلي اين لامپ ها است که با توجه به افزايش جمعيت و تقاضاي فزاينده مردم در استفاده از منابع توليد نور، استفاده از لامپ هاي رشته اي مصرف برق را به شدت افزايش خواهد داد.

عسکري افزود: تشعشع بالاي لامپ هاي فلورسنت در محدوده UV-B مي‌تواند باعث ايجاد مشکلات جدي از قبيل تشديد سردردهاي ميگرني، ايجاد حالت تهوع، قرمزي پوست، اگزماي پوستي، سرطان پوست، آب مرواريد چشم و کاهش بينايي براي مصرف کنندگان گردد.

وي تصريح کرد: فيلتر اختراع شده به صورت يک لايه شفاف و محکم بر روي لامپ قرار گرفته و بر طول موجه هاي محدوده UV-B به خصوص طول موج 313 نانومتر اثر کرده که قسمت عمده اين تشعشع مضر را حذف مي کند.

اين مخترع با اشاره به اينکه فيلتر اختراعي لامپ هاي کم مصرف براي اولين بار در جهان ساخته شده است گفت: اين فيلتر بسيار پايدار بوده و در طول زمان با حرارت و نوري که به آن مي‌رسد کوچکترين تغييري در خصوص فيزيکي و شيميايي آن ايجاد نشده و نور لامپ را با همان قدرت اوليه فيلتر مي نمايد.

عسکري خاطرنشان کرد: تماس با فيلتر اختراعي لامپ هاي فلورسنت و کم مصرف هيچ گونه سمي براي انسان نداشته و آلودگي زيست محيطي نيز توليد نمي‌کند/

اشعه UV دانشگاه اصفهان

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها