خنک کاری سطوح گرم با استفاده از امواج التراسونیک

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   23 فروردین 1391-11 April 2012بازدید 1430خنک کاری سطوح گرم با استفاده از امواج التراسونیک

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: دانش آموخته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیر کبیر موفق به یافتن روشی جدید برای خنک کاری بسیار سریع سطوح گرم شد.


هناز تاجیک دانش آموخته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به یافتن روشی جدید برای خنک کاری بسیار سریع سطوح گرم شد به گونه‌ای که علاوه بر مصرف بسیار کم انرژی، تغییری مانند اضافه کردن پره یا لوله کشی و غیره برای سطح گرم لازم نباشد.

مجری طرح در بیان جزئیات این پژوهش اذعان داشت: استفاده از این روش انتقال حرارت و خنک کاری به ازای مصرف انرژی بسیار کم تا 5 برابر افزایش می‌یابد و این در حالی است که هیچ گونه تغییری در سطح گرم ایجاد نشده و در سامانه از لوله کشی و پمپ نیز استفاده نمی‌شود.

وی افزود: همچنین در این روش علاوه بر خنک کاری بسیار سریع در عرض چند ثانیه، انرژی مورد نیاز، از مصرف انرژی کوچکترین پمپ‌های موجود در بازار نیز کمتر است.

تاجیک با اشاره به اینکه این روش در بسیاری از صنایع، که در پروسه تولید و کار نیاز به خنک کاری بسیار سریع داشته باشند می‌تواند کاربرد داشته باشد؛ ادامه داد: به عنوان مثال در مبدل‌های حرارتی، رآکتورها و غیره که بحث خنگی کاری و بالا بردن راندمان و کیفیت آن اهمیت ویژه‌ای دارد می‌توان از این روش استفاده کرد.

پژوهشگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه با روش ابداعی در این پروژه دیگر نیازی به لوله کشی و تغییر شکل سطوح داغ به منظور خنک کاری آنها وجود ندارد؛ گفت: همچنین در این تحقیق روشی کم هزینه و بسیار کار آمد‌تر برای خنک کاری بسیار سریع در حد چند ثانیه در مقایسه با روش‌های پیشین که عمل خنک کاری زمان بر بود؛ پیشنهاد شده است.

وی تصریح کرد: در این پروژه از مایع برای خنک کاری به عنوان خنک کننده استفاده شده و برای خنک کاری سطوح بزرگ داغ نیز کاربرد دارد، همچنین با توجه به شبیه سازی عددی که انجام شده برای حالت‌های مختلف قابل پیش بینی و مدل سازی است.

گفتنی است: تاکنون از این پژوهش که در قالب رساله دکترای مهندسی مکانیک با راهنمایی عباس عباسی و مجید صفار اول در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه و به تثبت رسیده است؛ 6 مقاله در مجلات معتبر و کنفرانس‌‌های علمی ارائه شده است.
خنک کاری سطوح گرم امواج التراسونیک

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها