تعریف نخبه بازنگری می شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   10 آبان 1391-31 October 2012بازدید 1522تعریف نخبه بازنگری می شود

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از بازنگری تعریف نخبه خبر داد و گفت: باید چتر نخبگی را گسترش دهیم، تا به سوی نظام آموزش عالی مبتنی بر نوآوری و مهارت حرکت کنیم و به جای مدرک گرایی مهارت را رواج دهیم.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمد مهدی زاهدی در ششمین کنفرانس بین المللی اطلاعات و مهندسی فازی که به میزبانی دانشگاه مازندران برگزارشد، گفت: باید در آموزش رویکرد پژوهش محور را دنبال کنیم و به جای نگاه مفروض نگاه پژوهش محور و مسئله پرداز داشته باشیم.
وی با بیان اینکه باید نظام نوین دانشجویان، یعنی روش های مبتنی بر خلاقیت و نوآوری را طراحی کنیم، بر اصلاح و توسعه رشته های تحصیلی و رشته های میان رشته ای متناسب با نیاز آموزشی کشور تاکید کرد و افزود: باید به کارآفرینی در آموزش توجه نشان دهیم تا از این طریق بتوانیم بیکاری را در فارغ التحصیلان کاهش دهیم.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن اشاره به بازنگری در رشته های علوم انسانی و ایجاد فرصت های شغلی و وارد کردن کارآفرینی در همه رشته ها یادآورشد: توسعه فرهنگ کارآفرینی از طریق دانشگاه و سایر نهادهای اجتماعی صورت می‌گیرد و برای عملی شدن این کار باید صنعت را وارد دانشگاه کرد تا پیوستگی بین این دو باید مداوم و همیشگی باشد.

زاهدی با اشاره به حمایت از تولید و کاربردی کردن رشته های انسانی خاطر نشان کرد: باید به رشته های مسئله محور توجه کنیم و نیاز به مراکز طراحی مسئله و مسائل کشور در حوزه های مختلف بر این اساس استوار است.

وی ایجاد مراکز سیاستگذاری را به این معنا دانست که سیاست اجرا و سازگاری تشویقی و حمایت از نظریه پردازان و منتقدان علمی تدوین کنیم تا با این روش بتوانیم کارشناسان خبره ای در علوم مربوطه داشته باشیم.

زاهدی ادامه داد: در رشته های تحصیلات تکمیلی بویژه رشته هایی که بر مبنای آمایش سرزمینی و تقاضای بازار کار است نیاز به بازنگری داریم.

وی خاطرنشان کرد: برای تغییر دادن شرایط باید سریع عمل کنیم چون رقابت بسیار سرعت زیادی دارد و دنیا همچنان در حال دگرگونی و حرکت مداوم است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به اصلاح هرم تحصیلی اشاره کرد و گفت: باید وارد تکنسین و فوق دیپلم شویم چون کشور نیاز به این همه مدارک کارشناسی و لیسانس ندارد و باید تاکید جدی بر اقتصاد دانش بنیان داشت، یعنی پرورش ذهنی خلاق ، فعال و نوآور و در این راستا، نقش دانشگاهیان را بسیار حائز اهمیت است.


تعریف نخبه بازنگری

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها