توليد نسل چهارم سلول‌های خورشيدی با گام بلند پژوهشگران کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   21 آذر 1391-11 December 2012بازدید 1137
توليد نسل چهارم سلول‌های خورشيدی با گام بلند پژوهشگران کشور

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری ایسنا ، پژوهشگران کشورمان موفق به طراحي و ساخت يک سل خورشيدي با يک ترکيب جديد پليمري شدند.

دکتر علي کسائيان، سازنده اين سل خورشيدي پليمري با ابراز اين عقيده که تاکنون ساخت سل خورشيدي با اين ترکيب پليمري در هيچ کشوري گزارش نشده است، خاطرنشان کرد: سل ساخته شده ترکيبي از پليمر P3HT و نانو فيبر اکسيد تيتانيوم است که با توجه به ساختار نانويي آن از نسل چهارم سلول‌هاي خورشيدي به شمار مي‌آيد.

عضو هيات علمي دانشکده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران با اشاره به اينکه اين نوع از سل‌هاي خورشيدي بسيار انعطاف‌پذير هستند، خاطرنشان کرد: اين سل‌ها نسبت به سل‌هاي خورشيدي سيليکوني انعطاف‌پذير هستند و به راحتي بر روي يک کوله پشتي و يا چادر نصب مي‌شوند.

به گفته وي فرآيند تلخيص سيليکون براي سل‌هاي سيليکوني بسيار سنگين و پر هزينه است اما خلوص ماده در سل‌هاي پليمري بيشتر است و با هزينه کمتري نيز تجاري مي‌شوند.

کسائيان با تاکيد بر اينکه ساخت سل‌هاي خورشيدي پليمري با ساختار نانو سابقه زيادي در دنيا ندارد، تصريح کرد: سل‌هاي سيليکوني بازدهي چندان بالايي ندارند و در نهايت به بهره‌وري 30 درصدي مي‌رسند (30 درصد فوتون‌هاي دريافتي توسط سلول‌هاي خورشيدي جذب و به انرژي تبديل مي‌شوند) اما نسل جديد سل‌هاي خورشيدي قابليت بازدهي بالا دارند و مي‌تواند قيمت تمام شده را کاهش دهند.

عضو هيات علمي دانشکده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران با اشاره به اينکه طراحي و ساخت سل‌هاي خورشيدي پليمري در قالب يک پروژه کارشناسي ارشد، انجام شده است، اظهار کرد: انتظار داريم از اين پروژه سه مقاله isi و دو مقاله علمي – پژوهشي به دست آيد. اما براي تکميل اين سلول‌ها و سنجش ميزان کارايي آنها در انواع مختلف بايد پروژه‌هاي ديگري در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري تعريف شود.

کسائيان ادامه داد: دنيا هم اکنون در آغاز راه طراحي و توليد سلول‌هاي خورشيدي پليمري است و زمان زيادي تا کاربردي کردن آنها و افزايش بازدهي باقي مانده است اما با توجه به تنوع مواد اوليه براي سل‌ها نسبت به سلول‌هاي خورشيدي متداول، اين هدف چندان دور به نظر نمي‌رسد.

به گفته اين عضو هيات علمي دانشکده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران مراحل ساخت اين سلول خورشيدي درآزمايشگاه جهاد دانشگاهي دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي انجام شده است و دانشکده علوم و فنون نيز برنامه‌اي براي تجهيز آزمايشگاه خود براي پيشبرد بهتر پروژه‌هايي اين چنين در دست دارد.توليد نسل چهارم سلول‌های خورشيدی پژوهشگران کشور

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها