رضایت مجلس از عملکرد وزیربهداشت و جایگاه والای ایران در عرصه علمی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   04 دی 1391-24 December 2012بازدید 931


رضایت مجلس از عملکرد وزیربهداشت و جایگاه والای ایران در عرصه علمی

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیر بهداشت گفت: اصولاً یکی از دستگاه هایی که ارزیابی مجلس از عملکرد آنها مثبت است وزارت بهداشت است و عملکرد این وزارتخانه را مثبت ارزیابی می کند و از زحمات وزیر بهداشت تشکر می کند.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرنگار مهر،‌ حجت الاسلام محمدحسین ابوترابی در جمع خبرنگاران در حاشیه هفتاد و سومین اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی درباره اختصاص 6 هزار میلیارد به حوزه بهداشت و درمان گفت: ما در بودجه سال 92 در مرحله دوم هدفمند سازی مصوبه ای داشتیم که بعدا مجلس با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم این را از دستور خارج کرد و لذا برخی از اهداف پیش بینی شده در بودجه 92 در مصوبات بعدی مجلس با لحاظ اینکه فشاری بر مردم نداشته باشیم متوقف شد.

وی افزود: بحث حوزه سلامت از بحث های کلیدی کشور و نگاه مشترک دولت و مجلس است و لازم است بگویم در بودجه کشور سومین نهادی که بالاترین بودجه به آن تخصیص داده می شود حوزه بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی است .

ابوترابی خاطرنشان کرد: در توسعه علم پزشکی دارای رتبه 19در سطح جهان و در جایگاه فاخر و برجسته ای هستیم و این در حالی است که در سالهای اولیه پس از انقلاب از پزشکان عمومی کشورهای همسایه در اینجا کار می کردند اما اکنون در بحث خدمات پزشکی جایگاه خوبی داریم و سرانه تخت های بیمارستانی نسبت به جمعیت جایگاه خوبی دارد اما طبیعی است که ارتقای حوزه سلامت مهم است.

وی افزود: بحث پزشک خانواده که در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شد امروز هم جزء جزم وزیر بهداشت است قطعا می تواند به ارتقای خدمات پزشکی کمک کند. به گمان بنده امروز باید اراده جدی داشته باشیم که پزشک خانواده را به صورت شایسته ای اجرا کنیم. از فرصت هایی که داریم باید به خوبی استفاده کنیم مردم توجه دارند که ما امروز در شرایط ویژه ای هستیم و در این شرایط ویژه باید هزینه های خودمان را کاهش دهیم و از منابعی که در اختیار داریم حداکثر استفاده را داشته باشیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت درآمد برخی از پزشکان گفت: لازم است نکته ای را بگویم که پزشکانی در کشور هستند که درآمد آنها در ایران از همه کشورهای اروپایی بیشتر است و درآمدی که اینجا بدست می آورند در اروپا هزینه می کنند،‌ با عمل جراحی که درآمدی اینجا دارند بیشتر از آمریکا است. باید این مسائل را مدیریت کنیم و هزینه های ما هزینه های درستی باشد و خدمات بهتری را ارائه دهیم. این نگاه مشترک دولت و مجلس است.

وی درباره ارز دارویی گفت: ما خوشبختانه گزارشی داشتیم که حدود 96.5 درصد داروها در کشور تولید می شوند و این جایگاه فاخری است که باید آن را حفظ کنیم. البته همان درصد باقیمانده داروهای گران قیمتی است که باید از خارج وارد کنیم. ما منابع مالی لازم را در اختیار داریم که باید این منابع مالی را در اختیار شرکت های دارویی توسط سیستم بانکی قرار گیرد.

ابوترابی افزود: که تحریمی که آمریکا متوجه کشور جمهوری اسلامی ایران کرده نقل و انتقال این منابع را با مشکل مواجه کرده است و امیدواریم که بتوانیم از کشورهای آسیایی که مراودات بهتری هم با ما دارند این مشکل را رفع کنیم.


وزیربهداشت جایگاه علمی ایران عرصه علمی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها