حوزه های علمیه برای چشیدن حقیقت فقه باید از فقه امام خمینی(ره) بهره ببرند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   06 بهمن 1391-25 January 2013بازدید 982

حوزه های علمیه برای چشیدن حقیقت فقه باید از فقه امام خمینی(ره) بهره ببرند
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با تاکید بر نقش امام خمینی(ره) در فقه اسلامی گفت: حوزه های علمیه برای چشیدن حقیقت فقه، باید از فقه امام خمینی(ره) بهره ببرند.پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در همایش "تحریرالوسیله، شروح و تعلیقات" که پیش از ظهر پنج شنبه در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد، گفت: روشن است که امام خمینی(ره) داخل کردن حواشی کتاب وسیله را در متن آن تنها برای فتوا نبوده است.
وی ادامه داد: ایشان توجه داشتند که این عنوان متن را دارد و با این دید این نگارش را انجام دادند، در واقع کسی که می خواهد یک متن کامل بنویسد باید احاطه کاملی بر همه فقه داشته باشند.

فاضل لنکرانی افزود: یکی از برجستگی هایی در این کتاب به چشم می آید مشی فقهی امام (ره) است که اعتقاد زیادی به نصوص داشتند، موارد زیادی را در فتواوای ایشان می بینیم که همانند فقهای قریب به دوران غیبت که سخنان معصومین عمل کردند.


امام خمینی (ره) برتوجه به روایات تاکید داشتند


وی اظهار داشت: توجه به این روش برای جامعه حوزوی بسیار حیاتی است، امام تاکید داشتند که در تعارض بین دلیل عقلی و نقلی باید بر روایات تکیه داشت.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با بیان اینکه امام خمینی(ره) تاکید زیادی بر روایات داشتند، گفتند: بعضی از بزرگان قبل از انقلاب اسلامی عقیده داشتند که مقابله با طاغوت حرجی و دارای ضرر است اما امام خمینی تاکید می کردند که اینجا نباید بحث حرج و ضرر مطرح شود.

وی ادامه داد: این موضوعی که سایر علما می گفتند در شرایط عامه وجود دارد و قواعد آن شامل موارد شخصیه است اما امام (ره) گفتند که مسائل اسلام مطرح باشد مجالی برای طرح این قواعد نیست.


ما وظیفه داریم تا به نظرات امام خمینی (ره) توجه داشته باشیمفاضل لنکرانی گفت: ما وظیفه داریم نه به خاطر حقی که امام بر این کشور و بر انقلاب و برهمه ما دارند، توجه بیشتری به نظرات ایشان داشته باشیم، ما اگر دلسوز رشد فقه هستیم و می خواهیم همچنان پویا باشد باید در تحقیقاتمان به این امور توجه کنیم.


وی تصریح کرد: حوزه های علمیه اگر می خواهند حقیقت فقه را بچشند باید از فقه امام (ره) استفاده کنند و امام واقعا فقه را از بسیاری از خروارها خاک بیرون آوردند.


وی افزود: حضرت آیت الله فاضل لنکرانی نوشتن شرح بر کتاب امام خمینی (ره) را وظیفه خود می دانستند و کسی که قصد چنین کاری دارد باید برمبانی اصولی امام به طور کامل واقف باشد.فقه امام خمینی یادگیری حقیقت فقه

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها