تدوین سند جامع علوم و فنون دریایی و اقیانوسی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   06 بهمن 1391-25 January 2013بازدید 1015


تدوین سند جامع علوم و فنون دریایی و اقیانوسی
رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی گفت: سند جامع علوم و فنون دریایی و اقیانوسی افق 1404 تا پایان سال 1392 تهیه و تدوین می شود.


پرتال دانشگاهی به نقل از   گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، ˈوحید چگینی ˈ روز پنج شنبه در حاشیه برپایی نخستین همایش علوم و فنون دریایی و اقیانوسی در جمع خبرنگاران گفت: تهیه این سند یکی از اهداف عالیه نظام در حوزه اقیانوس و علوم جو است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه این سند را به تصویب رسانده است و این شورا معاونت پژوهشی وزارت علوم و برخی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور را مامور تهیه این سند کرده است. قرار است پیش نویس این سند تهیه و پیش از پایان امسال ارایه شود .

رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مهمترین شورای سیاستگذاری در عرصه فرهنگی و علمی کشور است و این شورا تاکنون چند فناوری مهم را به عنوان فناوری های برتر شناسایی و معرفی کرده است.

وی ادامه داد: فناوری هوا فضا، زیست فناوری، نانو فناوری و طب سنتی فناوری های شناخته شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند که در حال حاضر فناوری اقیانوسی و علوم جو نیز به این حوزه ها و فناوری ها اضافه می شود.

چگینی گفت: قرار است شورای علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف ) نسبت به ایجاد کمیته فناوری های دریا اقدام کند و در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستادی به نام ˈفناوری های دریاییˈ تشکیل شود.

وی یادآور شد که کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی به تازگی نامه الکنرونیکی ( ایمیلی ) به موسسه ملی اقیانوس شناسی ارایه کرده بود که در آن به جای استفاده از واژه ˈخلیج فارسˈ فقط از واژه ˈخلیجˈ استفاده شده بود .موسسه ملی اقیانوس شناسی پس از دریافت این نامه ، در پاسخ نامه ای به نماینده دائم ایران در یونسکو و دبیر کمیسیون ملی یونسکو ارسال کرد و در آن خواستار استفاده از نام خلیج فارس شد .

وی افزود: کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی پس از دریافت نامه اعتراض آمیز با موسسه ملی اقیانوس شناسی تماس گرفت و در این تماس بر ضرورت استفاده از نام ˈخلیج فارسˈ تاکید شد.

چگینی گفت: این اقدام باعث شد جلوی به کارگیری نام جعلی برای ˈخلیج فارس ˈ گرفته شود که این امر نشان دهنده نفوذ ایران در بحث اقیانوس شناسی در منطقه است.

نخستین کنفرانس علوم و فنون دریایی و اقیانوسی با حضور روسای دانشگاه ها ، محققان و متخصصان چهارم بهمن ماه در خرمشهر آغاز شد .این کنفرانس امروز - پنج شنبه - در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به کار خود پایان می دهد.


تدوین سند جامع و فنون تدوین سند جامعه فنون دریایی و اقیانوسی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها