مقایسه مقالات علمی 2 دولت و رشد نهادهای علمی در کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   17 بهمن 1391-05 February 2013بازدید 1040


مقایسه مقالات علمی 2 دولت و رشد نهادهای علمی در کشور
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور اجرایی گفت: بسیاری از نهادهای علمی در کشور طی سالهای اخیر رشد چند برابری داشته اند.

پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرنگار مهر، دکتر عباس طائب در مراسم رونمایی از طرح های آموزشی و پژوهشی با اشاره به عملکرد وزارت علوم در سال های اخیر افزود: تعداد کل دانشجویان در سال تحصیلی 84- 85 دو میلیون و 390 هزار نفر بوده است که این تعداد در سال تحصیلی 88-89 به 3 میلیون و 790 هزار نفر افزایش یافته است.

مشاور وزیر علوم در امور اجرایی با تاکید بر اینکه تعداد دانشجویان در سال تحصیلی 90-91 به 4 میلیون و 400 هزار نفر بالغ شده است، اظهار داشت: در این سال تحصیلی 2 میلیون و 100 هزار نفر به جمعیت دانشجویی کشور افزوده شده است که این میزان حدود 80 درصد رشد را نشان می دهد.

وی با تاکید بر اینکه رشد اصلی دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی است، خاطر نشان کرد: تعداد دانشجویان در دوره دکتری در سال تحصیلی 84-85، 19 هزار و 237 نفر بوده که این تعداد در سال 90 به 47 هزار و 315 نفر رسیده که رشد دو برابری داشته است.

طائب تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد در سال 84-85 را 92 هزار و 541 نفر ذکر کرد و ادامه داد: این تعداد در سال 90 به 404 هزار نفر رسید.


رشد نهادهای علمی در کشور

وی با اشاره به رشد انجمن های علمی در کشور اضافه کرد: انجمن های علمی در سال تحصیلی 84-85، 159 مورد بوده است که الان این تعداد به 280 انجمن بالغ شده است.

طائب با اشاره به رشد 69 درصدی تعداد قطب های علمی کشور افزود: در سال تحصیلی 84-85 تعداد قطب‌های علمی کشور 84 مورد بوده که این تعداد در سال 90، به 142 قطب بالغ شده است.

مشاور وزیر در امور اجرایی با تاکید بر اینکه تعداد موسسات پژوهشی دارای موافقت اصولی در سال 84، 366 مورد بوده است، ادامه داد: در حال حاضر تعداد موسسات پژوهشی دارای مجوز به 640 موسسه رسیده است.


آمار مقالات علمی کشور در دو دولت

طائب تعداد مقالات علمی کشور را در سال 84-85، 5 هزار و 582 مقاله ذکر کرد و یادآور شد: این تعداد در سال 90 با رشد 5 برابری به 25 هزار مقاله افزایش یافت.رتبه های ایران بر اساس رتبه بندی پایگاه های بین المللی


طائب با اشاره به رتبه ایران در پایگاه های بین‌المللی خاطرنشان کرد: براساس رتبه بندی پایگاه ISIرتبه ایران در سال 2013 به رتبه 16 رسیده است.

طائب با تاکید بر اینکه بخش اعظمی از این مقالات از سوی اعضای هیات علمی قدیمی به چاپ رسیده، توضیح داد: از آنجا که اعضای هیات علمی جذب شده تاکنون وارد عرصه های تدوین مقالات علمی و انتشار آن در مجلات علمی- تخصصی نشده اند از این رو انتشار این تعداد مقاله بر عهده اعضای هیات علمی بوده است.

رشد اندک اعضای هیات علمی دانشگاه ها

مشاور وزیر علوم در امور اجرایی با تاکید بر اینکه جذب اعضای هیات علمی رشد چشمگیری نداشته است، یادآور شد: در سال 84 تعداد اعضای هیات علمی 42 هزار و 600 نفر بوده اند که این میزان در سال 90 به 67 هزار نفر رسیده است، که رشد 25 درصدی داشته است.

تعداد پارک های علم و فناوری کشور

وی تعداد پارک های علم و فناوری کشور را تا سال 84، 14 مورد ذکر کرد و گفت: در حال حاضر تعداد پارک های علم و فناوری کشور به عدد 32 رسیده است و این عدد به معنای آن است که در کلیه استان ها یک پارک علم و فناوری تاسیس شده است.

به گفته طائب تعداد مراکز رشد از 42 مرکز به 124 مرکز رسیده است، همچنین تعداد واحدهای فناور از 676 واحد به 3 هزار واحد فناور بالغ شده است.مقالات علمی مقایسه مقالات علمی رشد نهادهای علمی کشور

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها