تحول در حوزه علم و فناوری با توجه به تحولات جهانی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   14 اسفند 1391-04 March 2013بازدید 662

تحول در حوزه علم و فناوری  با توجه به تحولات جهانی


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حوزه علم و فناوری باید با توجه به تحولات جهانی متحول شود و دانشگاه پیام‌نور هم باید در این تحول نقش ایفا کند.پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ˈمحمدرضا مخبر دزفولیˈ روز یکشنبه در نشست سراسری رؤسای دانشگاه پیام نور که در محل سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، افزود: طبق سند نقشه جامع علمی کشور کشورمان باید به مرجعیت علمی در جهان برسد و دانشگاه پیام‌نور باید نقش خود را باز تعریف کند.

وی یادآور شد: ما در کشور، از مرحله اول آموزش عبور کرده‌ایم و امروز وارد یک مرحله جدید در آموزش عالی در کشور شده‌ایم.

رییس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه آن و مجموعه‌های تخصصی ذیل دبیرخانه آماده استفاده از ظرفیت­ها و توانمندی­های دانشگاه پیام‌نور است.

مخبر دزفولی تاکید کرد: البته باید قوانین و مقررات حاکم بر دانشگاه پیام‌نور به اقتضای زمان تحول پیدا کند.

وی افزود: سند دانشگاه اسلامی که مراحل آخر تصویب خود را طی می­کند و به زودی در معرض نقد صاحب‌نظران قرار می­گیرد، در کنار سند نقشه جامع علمی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و... نقشه راه حرکت آموزش عالی کشور خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: امروز تدوین، تصویب، ابلاغ و پیگیری اجرای این اسناد مهم در رأس برنامه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی است.** شورای عالی انقلاب فرهنگی به دقت مشغول رصد و پایش تحولات علمی و فناوری است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امروز در بسیاری از کشورها در کنار ساختارهای متعارف مسوول علم و فناوری، ساختارهایی برای تدوین الگوی فناوری­های آینده تشکیل شده است و باید در کشورمان هم این روند طی شود. وی خاطرنشان کرد: اگر ما نسبت به این تحولات بی تفاوت باشیم از این تحولات عقب خواهیم افتاد و از همین رو، شورای عالی انقلاب فرهنگی به دقت مشغول رصد و پایش تحولات علمی و فناوری است ولی باید همه آموزش عالی در این کار وارد شود.

مخبر دزفولی از دانشگاه پیام‌نور به عنوان نمادی از موفقیت‌های بزرگ نظام یاد کرد و گفت: شجره طیبه دانشگاه پیام‌نور که امروز شاخه‌های آن در اقصی نقاط کشور گسترانیده شده، در حقیقت تحقق آرزوی دیرین ما بود که تمام فرزندان ایران بتوانند در این کشور و در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند.

وی افزود: امروز علی­رغم همه کاستی­ها، موفقیت‌های غیر قابل انکاری در کشور شکل گرفته و دانشگاه پیام‌نور نماد یکی از این موفقیت‌های بزرگ است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در نظام آموزشی که در دانشگاه پیام‌نور اعمال می‌‍‌شود استاد باید از یک توانایی خاصی در شناخت ابعاد محیطی و شخصیتی دانشجویش برخوردار باشد و تشخیص این توانایی در مسیر جذب اعضای هیات علمی باید مدنظر باشد.

مخبر دزفولی تصریح کرد در روند پذیرش دانشجو ضمن توجه به اصل بومی‌گزینی به عنوان یکی از سیاست‌های اصلی مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به نظام آموزشی دانشگاه پیام‌نور این دانشگاه می‌تواند ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خود استفاده کند.

وی افزود: نخبگان می‌توانند با استفاده از نظام آموزشی پیام‌نور در رشته دیگری غیر از رشته تحصیلی اصلی خود به تحصیل مشغول باشند.


علم علم و فناوری تحولات جهانی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها