جداسازی چهار باکتری ضدسرطان توسط محقق ایرانی خانم

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   14 اسفند 1391-04 March 2013بازدید 1257


جداسازی چهار باکتری ضدسرطان توسط محقق ایرانی خانم
یک محقق ایرانی، در تحقیقات رساله دکتری خود، موفق به جداسازی چهار باکتری با خاصیت ضدسرطانی از خاک نقاط مختلف ایران شد.

الهام معظمیان، مجری این طرح گفت: عنوان این پروژه «تاثیر توکسین باکتری باسیلوس تورنجینسیس بر روی سلول های سرطانی روده و خون» است. در این طرح باکتری هایی از مناطق مختلف جغرافیایی ایران با شرایط آب و هوایی مختلف جدا سازی شده اند که از چهار هزار و ۱۴۶ باکتری باسیلوس تورنجینسیس جداسازی شده تنها توکسین (سم) چهار باکتری توانایی از بین بردن سلول های سرطانی روده و خون را داشتند.

وی ادامه داد: پس از انجام مراحل آزمایشگاهی مشخص شد که این چهار باکتری توانایی از بین بردن سلول های سرطانی روده تا ۷۰ درصد و سلول های سرطانی خون در حدود ۴۰ درصد را دارا هستند.

معظمیان گفت: تاکنون تحقیقی بر روی خاک های ایران در زمینه شناسایی باکتری هایی که اثر ضد سرطانی دارند انجام نشده بود که این پروژه به این موضوع پرداخت.

وی اضافه کرد: ویژگی جالب دیگر این چهار باکتری آن است که سم این باکتری ها به صورت اختصاصی عمل می کند یعنی بر روی سلول های نرمال خون انسانی هیچ گونه اثر سلول کشی ندارند در حالیکه در استفاده از داروهای شیمی درمانی علاوه بر سلول های سرطانی تا حدودی به سلول های سالم هم آسیب می رسد.

نگار آذرپیرا، عضو هیات علمی گروه پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز درباره طرح این محقق شیرازی گفت: بعد از تهیه و جمع آوری مقادیری از خاک نقاط مختلف ایران و انجام آزمایش های لازم برروی باکتری های جدا شده از این نمونه ها، مشخص شد که توکسین (سم) باکتری ها توانایی از بین بردن سلول های سرطانی روده و خون را دارند.

وی گفت: تاکنون در ایران چنین تحقیقی انجام نشده و اثر سرطانی این سم مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته است. باید به این نکته توجه داشت که این تحقیق اکنون فقط در مرحله آزمایشگاه و محیط کشت انجام شده است.

آذرپیرا گفت: در مرحله بعد با استفاده از نظر متخصصان سم شناسی، انجام تحقیقات بر روی مدل حیوانی باید انجام شود که در صورت نتیجه بخش بودن تحقیقات باید طی سه مرحله کارآزمایی بالینی بر روی انسان هم صورت گیرد تا بتوان از خاصیت دارویی سم این باکتری ها اطمینان حاصل کرد که طی کردن این مراحل، حداقل سه تا چهار سال طول می کشد.

این پزشک متخصص تاکید کرد: این طرح اکنون فقط در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و هرگز بنا بر اعلام «امکان دستیابی به داروی ضدسرطان از باکتری های خاک» را نداریم و نیاز به آزمایش های فراوان در فاز حیوانی و سپس انسانی داریم.جداسازی باکتری ضدسرطان محقق ایرانی موفقیت محقق ایرانی در مبارزه با سرطان

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها