موفقيت محقق ايرانی در تعيين آنزيم «کاپتوپريل» خون به کمک نانو ذرات طلا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   15 اسفند 1391-05 March 2013بازدید 1034موفقيت محقق ايرانی در تعيين آنزيم «کاپتوپريل» خون به کمک نانو ذرات طلاپژوهشگران دانشگاه صنعتي شريف به روشي نوين در تعيين کمي «کاپتوپريل» با استفاده از پديده «انتقال انرژي رزونانس فلورسانس» (FRET) دست يافتند.

پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، در اين روش انتقال انرژي رزونانس فلورسانس، بين نانوذرات طلا و «فلورسئين ايزوتيوسيانات (FITC) صورت مي‌گيرد که طي آن FITC به عنوان دهنده و نانوذرات طلا به عنوان پذيرنده عمل مي‌کند. اين روش مي‌تواند در صنايع داروسازي و مراکز آزمايش‌هاي باليني مورد استفاده قرار گيرد.

به تازگي، انتقال انرژي رزونانس فلورسانس با به کارگيري نانوذرات طلا براي تشخيص DNA، ترومبين و غيره مورد استفاده واقع شده است؛ لذا دکتر محمدرضا هرمزي نژاد ، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف  و همکاران، روشي ساده، و انتخابي براي سنجش کمي کاپتوپريل در پلاسماي خون انسان با استفاده ازفلورسئين ايزوتيوسيانات (FITC) اصلاح شده با نانوذرات طلا را پيشنهاد دادند.

هرمزي نژاد، دليل استفاده از نانوذرات طلا را اين گونه ابراز داشت: نانوذرات طلا و نقره داراي ضريب جذب بالا هستند که ناشي از رزنانس پلاسمون سطحي الکترون‌هاي آن‌ها است. از اين رو اين دسته از نانوذرات که به نانوذرات پلاسموني مشهور هستند، مي‌توانند در نواحي مختلف طيف الکترومغناطيسي نور را جذب کنند.

روش توسعه يافته قادر به تشخيص محدوده پايين کاپتوپريل با دقت قابل قبول بوده و قابليت تکرارپذيري دارد. علاوه‌بر اين، اين روش با موفقيت به سنجش کمي مقدار کاپتوپريل در پلاسماي انسان به کار گرفته شد، بنابراين مي‌تواند به منظور بررسي‌هاي باليني در تعيين مقادير اندک از ديگر موارد مورد توجه در نمونه‌هاي بيولوژيکي مورد بررسي واقع شود.

گفتني است کاپتوپريل به تنهايي و يا در ترکيب با ساير داروها، به عنوان يک آنزيم تبديل کننده-آنژيوتانسين مهار کننده، نقش زيستي حياتي در درمان بعد از سکته قلبي، نارسايي قلب و فشار خون بالا نقش دارد.

علاوه بر اين براي جلوگيري از نارسايي کليه در بيماري‌هاي مرتبط با فشار خون بالا و ديابت نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. استفاده از کاپتوپريل، همچنين در درمان سرطان مورد بررسي واقع شده است. با توجه به اهميت کاپتوپريل، بسيار حائز اهميت است که روشي حساس، ساده و دقيق براي اندازه‌گيري محتواي کاپتوپريل در مايعات بيولوژيک و همچنين نمونه‌هاي دارويي طراحي شود.


موفقیت محقق ایرانی محققان ایرانی دست آوردهای محققان ایرانی تعیین آنزیم کاپتوپریل

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها