فراهم بودن فرصت بروز توانمندی های زنان در حوزه علم

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   28 فروردین 1392-17 April 2013بازدید 839فراهم بودن فرصت بروز توانمندی های زنان در حوزه علم


تهران - دانشجوی دکتری نمونه کشوری گفت: مقایسه وضعیت آموزش زنان پس از انقلاب اسلامی با سال های قبل از 1357، این مهم را روشن می کند که اکنون زمینه به فعلیت رساندن توانمندی های زنان در حوزه علم مهیا است و این زنان هستند که باید از این فرصت ها استفاده کنند.

پرتال دانشگاهی به نقل از ˈنفیسه علی قاضیˈ که زمستان سال گذشته(1391) به عنوان یکی از دانشجویان نمونه کشوری در مقطع دکتری انتخاب شد و به نمایندگی از دانشجویان نمونه در مراسم ویژه در حضور ریاست جمهوری به سخنرانی پرداخت، روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به برخی دلایل و زمینه های موفقیت بانوان در سال های اخیر اشاره کرد.

وی با بیان اینکه اقدامات زیادی بمنظور تسهیل حضور و پیشرفت زنان طی سال های گذشته در جامعه صورت گرفته است، می گوید: اکنون شاهد فعالیت دانشگاه های متعدد تک جنسیتی در کنار دیگر مراکز دانشگاهی کشور هستیم تا اگر یک دختر نخواهد در محیط های مختلط درس بخواند، قدرت انتخاب داشته باشد که قبلا این امکان وجود نداشت.

علی قاضی که کسب عنوان نمونه دانشجوی نمونه دانشگاه تهران در سال 90 را نیز در کارنامه علمی خود دارد، ادامه می دهد: پیشتر، رویکرد پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی بویژه در مقطع دکتری به سمت پذیرش مردان بود، درحالیکه اکنون حق مساوی برای داوطلبان زن و مرد در آزمون دکتری و تحصیل در این دوره ها وجود دارد و دانشجویان زن و مرد از امکانات مساوی در محیط دانشگاه برخوردارند.

وی حضور زنان در مسوولیت های ریاست و معاونت دانشگاه ها را یکی از نشانه های رفتن جامعه به سمت شایسته سالاری دانسته و می گوید: اکنون زنان در دانشگاه ها نقش مهم و پررنگی دارند و علاوه بر پیشی گرفتن دانشجویان دختر نسبت به پسران در ورود به دانشگاه، در جایگاه های مهم تصمیم گیری و مدیریت دانشگاه ها قرار گرفته اند.

این دانشجوی دانشگاه تهران که تاکنون هشت مقاله علمی و پژوهشی و ˈای.اس.ایˈ و بیش از 40 مقاله در سمینارها و کنگره های ملی و بین المللی در حوزه دامپزشکی ارائه کرده، مهمترین عامل تقویت روحیه خودباوری زنان ایرانی را فعالیت همراه با حفظ شوونات دینی و تکالیف الهی می داند.

وی به رقابت بانوان ایرانی در عرصه های ورزشی داخلی و بین المللی با حفظ حرمت ها و حریم ها به عنوان الگویی موفق برای زن مسلمان اشاره کرده و می گوید: دست اندرکاران تربیت بدنی و ورزش کشور خوشبختانه فدراسیون های ویژه بانوان را راه اندازی و تقویت کرده و به حضور زنان ورزشکار در عرصه رقابت های بین المللی توجه خاص نشان می دهند که این موضوع در ارتقای روحیه نشاط و سلامت بانوان بسیار تاثیرگذار است.

علی قاضی، قرار گرفتن زنان در نقش مشاور ریاست جمهوری را به منزله ارزش نهادن به نقش زن در عرصه سیاست و بالاترین نهاد اجرایی کشور تلقی می کند و معتقد است زنان به خاطر ویژگی هایی همچون دید و نگاه دقیق به مسایل می توانند نقش مهمی در بهبود امور و رفع نقایص برعهده گیرند که خوشبختانه نیاز به این نگاه موشکافانه در عرصه های مختلف احساس شده و جدی گرفته شده است.

وی با ذکر حدیثی از پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) مبنی براینکه ˈما اکرم النساء الاکریم و ما اهانهن الا لئیمˈ (زنان را جز بزرگواران، بزرگ نمی دارند و جز لئیمان پست نمی شمارند)، تاکید می کند: اکنون نگاه جامعه و ارزش گذاری به اصالت زن و حفظ شأن و کرامت والای انسانی زنان در ایران اسلامی در تمام ابعاد و توجه به نقش موثر زنان در دو محور، یکی محور خانواده و مادرانه زنان در درون خانواده و تربیت نسل آینده و خدمتگزاری به افراد جامعه و محور دیگر، حضور زنان در عرصه فعالیت های علمی، سیاسی و اجتماعی به برکت اسلام، انقلاب اسلامی روی داده است.

این دانشجوی نمونه معتقد است که زن مسلمان باید بداند که می تواند و اعتماد به نفس داشته باشد که با حفظ ویژگی های یک زن مسلمان نیز می توان در عرصه های علمی و پژوهشی حضور یافت و موفق بود.

وی ˈفمینیسمˈ را یکی از موانع رشد زنان معرفی کرده و می گوید: در مقاطعی از تاریخ معاصر، بحث ˈفمینیسمˈ در جامعه ما پررنگ شد و برخی زنان تصور می کردند که باید در نقش های مردانه فرو بروند و زنان برای بهتر شدن چاره ای جز مرد شدن ندارند.

علی قاضی درعین حال اعتقاد دارد که رفتارهای تحقیرآمیز و ظالمانه ای که در برخی خانواده های مسلمان با زنان می شود هیچ منشا و توجیه دینی نداشته و مطلقا قابل استناد به اسلام نیست اما این رفتارها مانعی برای اثرات همه جانبه و فراگیر زنان مسلمان در عرصه های ملی و بین المللی است.

وی که طی سخنرانی در مراسم معرفی و تجلیل از دانشجویان نمونه کشور، تاکید کرده بود که نخبگان طلبکار این نظام و کشور نیستند بلکه خدمتگزار مردم هستند و تنها درخواست آنها ایجاد فضای آرام برای پژوهش های علمی است، مجددا بر تبلیغ و تبیین مناسب نقش اثرگذار زن مسلمان در تدوین کتاب های درسی و آموزشی تاکید می ورزد.


توانمندی های زنان حوزه های علمی اخبار علمی ایران

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها