ایران، مالزی و تركیه دارای بیشترین مجلات علمی در جهان اسلام

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   07 خرداد 1392-28 May 2013بازدید 810
ایران، مالزی و تركیه دارای بیشترین مجلات علمی در جهان اسلام


پرتال دانشگاهی به نقل از ایرنا، «جعفر مهراد» با یادآوری تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ای اس سی) با همكاری آیسسكو و تصویب وزرای آموزش عالی كشورهای اسلامی در سال ۱۳۸۷ گفت: در اولین سال تاسیس این پایگاه، ۱۹ هزار مقاله ایرانی در آن نمایه شد كه این تعداد در سال ۹۱ به ۲۴ هزار مقاله افزایش یافت.
وی افزود: از میان مجلات علمی نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، ۳۶ درصد با موضوع علوم انسانی، ۳۴ درصد با موضوع علوم پزشكی، ۱۴درصد با موضوع علوم كشاورزی،۱۰درصد با موضوع فنی و مهندسی و شش درصد با موضوع علوم پایه هستند.
بنابراعلام وزارت علوم، رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان كرد: با توجه به شاخص های «آی اس سی»، دانشگاه های تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد بیشترین تولید علم را داشته اند و در زمینه مقالات همایش های علمی نیز دانشگاه های تهران، تربیت مدرس و علم و صنعت ایران بیشترین مقاله را در این پایگاه به ثبت رسانده اند.
وی بیان داشت: ۳۱ درصد مجلات نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به زبان عربی، ۳۰ درصد به زبان انگلیسی و ۲۹ درصد به زبان فارسی ارائه شده اند.
مهراد ادامه داد: در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، بیشترین مقالات در گروه علوم انسانی از دانشگاههای تهران، علامه طباطبایی و اصفهان، در گروه فنی و مهندسی از دانشگاههای تهران، صنعتی امیركبیر و علم و صنعت ایران، درگروه علوم پایه از دانشگاههای تهران، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و شهید بهشتی، در گروه كشاورزی از دانشگاههای تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد و در گروه هنر از دانشگاههای تهران، شهید بهشتی و تربیت مدرس ثبت شده است.
وی همچنین درباره دانشگاه های برتر كشور نیز گفت: در رتبه بندی دانشگاههای كشورهای اسلامی از لحاظ آموزش، پژوهش، وجهه بین المللی، تسهیلات و امكانات و فعالیت های اقتصادی اجتماعی در سال ۱۳۹۰، دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیركبیر، علوم پزشكی تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، شیراز، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد و شهید بهشتی عنوان ۱۰ دانشگاه برتر كشور را به خود اختصاص دادند.
به گفته مهراد، اكنون ۲۸۰ انجمن علمی، ۱۴۲ قطب علمی، ۳۱ پارك علم و فناوری، یكهزار و ۱۲۱ مجله علمی پژوهشی، ۶۳۰ مركز پژوهشی و ۱۱۷مركز رشد فناوری در كشور فعال است و تاكنون ۲۴ هزار و ۵۱۲ مقاله در نمایه «ای اس ای» و ۳۷ هزار و ۲۳۴ مقاله در نمایه اسكوپوس از طرف دانشگاهیان ایرانی منتشر شده است.مجلات علمی جهان مجلات برتر علمی جهان آمار مجلات برتر علمی جهان

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها