شناخته شدن دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه برتر در حوزه آمار و تحقیق در عملیات و اسامی دانشگاه های برتر دیگر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   20 خرداد 1392-10 June 2013بازدید 1062
دانشگاه تهران در میان 200 دانشگاه برتر دنیا در حوزه آمار و تحقیق در عملیات دانشگاه برتر شناخته شد.

بپرتال دانشگاهی به نقل از مهر، طبق گزارش اخیر مؤسسه کیو اِس (http://www.topuniversities.com ) از رتبه‌بندی 2013 دانشگاه‌های جهان، دانشگاه تهران در حوزه موضوعی "آمار و تحقیق در عملیات جزء 200 دانشگاه برتر جهان شناخته شد. آمار و تحقیق در عملیات یکی از حوزه‌های موضوعی رده علوم اجتماعی در این نظام رتبه‌بندی به شمار می‌آید.

دانشگاه تهران در سال 2012 در حوزه‌های "ارتباطات و مطالعات رسانه" و "مهندسی عمران و سازه" و در سال 2011 در حوزه‌های "آمار و تحقیق در عملیات" و "مهندسی عمران و سازه" جزء 200 دانشگاه برتر جهان در رتبه­ بندی کیو اِس شناسایی شده است.

اگرچه مؤسسه کیو اِس از اکتبر 2004 شروع به رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌های جهان کرده است، اما رتبه‌ بندی موضوعی آن از سال 2011 و با رتبه‌بندی 26 حوزه موضوعی راه ­اندازی شد. البته، تعداد این حوزه­ ها در سال 2012 به 29 حوزه و در سال 2013 به 30 حوزه موضوعی رسیده است. رتبه­ بندی موضوعی امکان مقایسه و تحلیل‌های عمیق‌تر و جزئی‌تر را برای دانشجویان و اساتید فراهم می‌کند.

اشتهار علمی دانشگاه‌ها، اشتهار اساتید، میزان سرانه استناد به هر مقاله و شاخص H از جمله شاخص‌هایی هستند که کیو اِس جهت رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌ها از آنها استفاده می‌کند. هرچند، شاخص اخیر یعنی شاخص H در ویرایش‌های قبلی این رتبه‌بندی استفاده نمی‌شده و برای اولین بار در ویرایش 2013 کیو اِس در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است. اطلاعات علم‌سنجی مورد نیاز این رتبه‌بندی نیز از نظام اسکوپوس اخذ می‌شود.

هنر و علوم انسانی (6 حوزه موضوعی)، مهندسی و فناوری (5 حوزه موضوعی)، علوم زیستی و بهداشت (5 حوزه موضوعی)، علوم طبیعی (6 حوزه موضوعی)، و علوم اجتماعی (8 حوزه موضوعی) پنج رده موضوعی کلی هستند که در این رتبه­ بندی مطرح می­ شوند. در رتبه‌بندی موضوعی سال 2013 کیو اِس نزدیک به 2860 دانشگاه در 30 حوزه موضوعی ارزیابی شده‌اند که به طور کلی 678 دانشگاه در میان 200 دانشگاه برتر جهان حداقل در یک حوزه موضوعی شناسایی شده‌اند.

دانشگاه هاروارد در 10 موضوع، دانشگاه اِم‌آی‌تی در 7 موضوع، دانشگاه برِکلی و دانشگاه آکسفورد هر کدام در 4 موضوع، دانشگاه کمبریج در 3 موضوع، و دانشگاه امپریال کالج لندن و دانشگاه یو سی داویس نیز هر کدام در 1 موضوع جایگاه اول در 30 حوزه موضوعی را به خود اختصاص داده‌اند.


دانشگاه برتر دانشگاه برتر تحقیقات دانشگاه برتر کشور دانشگاه های برتر جهان دانشگاه برتر علمی جهان رتبه دانشگاه ها علمی ایران در جهان رتبه دانشگاه ایران در جهان

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها