ورود فرزندان به دانشگاه ديگر اولويت اول خانواده ها نيست

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   29 خرداد 1392-19 June 2013بازدید 1227


ورود فرزندان به دانشگاه ديگر اولويت اول خانواده ها نيست

پرتال دانشگاهی به نقل از ايرنا، «حسين نادري منش» روز چهارشنبه در مراسم افتتاحيه گردهمايي روساي دانشكده ها و مديران گروه هاي آموزشي روان شناسي و مشاوره دانشگاه هاي سراسر كشور اظهار داشت: در سال ۸۸ براساس نظرسنجي كه صدا و سيما انجام داد ورود به دانشگاه، تحصيل فرزندان اولين اولويت خانواده ها بود و آن زمان همه اعتراض مي كردند كه چرا جوانان ايراني به دليل كمبود ظرفيت دانشگاه هاي داخل بايد براي تحصيل به كشورهاي خارجي مانند مالزي، هند و ارمنستان بروند.
وي ادامه داد: الان با ظرفيت هايي كه در دانشگاه ها ايجاد شده است در بسياري رشته هاي مقطع كارشناسي با صندلي هاي خالي هم روبه رو هستيم و خوشبختانه فرهنگ عمومي از حالت مدرك گرايي نيز خارج شده است و به اشتغال فارغ التحصيلان مي انديشد.
نادري منش خاطرنشان كرد: هم اكنون در كشورهاي توسعه يافته به آموزش عالي به عنوان يك بنگاه نگاه مي شود كه ظرفيت ورودي آن متناسب با نيازهاي بازار كار، خود به خود تنظيم مي شود اما در كشور ما متاسفانه اينگونه نيست و تاكنون پذيرش دانشجو تناسب چنداني با نيازهاي كار نداشته و بيشتر بر اثر فشارهاي بيروني شكل گرفته است.
وي با بيان اينكه آموزش عالي بايد علاوه بر رسالت هاي ذاتي توليد دانش به مقوله اشتغال نيز توجه داشته باشد، گفت: در مجموع ساختار آموزش عالي ما نياز به بازنگري و بازسازي دارد و چنانچه اين كار عملي نشود فشارهاي اجتماعي دائما بر تصميمات معقولانه در اين حوزه غلبه خواهد داشت و همانگونه كه تاالان شاهد بوديم ايجاد رشته ها و مراكز جديد، نقطه شروعش وزارت علوم نيست و اتفاقاتي است كه از بيرون به اين وزارتخانه تحميل مي شود.
نادري منش به عنوان مثال به خواسته هاي برخي نمايندگان مجلس در راه اندازي مراكز آموزش عالي در حوزه هاي انتخابيه آنها اشاره كرد و گفت: يكي از هنرهاي نمايندگان مجلس، گرفتن مجوز دانشگاه و موسسه آموزش عالي در شهرستان ها است و به ديگر مسائل جانبي و لوازم آن فكر نمي شود.

وي با تشبيه آموزش عالي به يك سيستم، دانشجويان را ورودي اين سيستم خواند و گفت: هرچقدر ورودي، آماده تر و قوي تر باشد دستيابي به اهداف تعيين شده، آسان تر خواهد بود بنابراين آموزش و پرورش بايد دانش آموزان را قبل از ورود به دانشگاه آماده كند و دانشجو هدفش از آمدن به دانشگاه را بداند.

معاون وزير علوم با بيان اينكه فرآيند هدايت دانش آموز براي ورود به دانشگاه بايد در آموزش و پرورش به درستي شكل گيرد، ادامه داد: متاسفانه شاهد هستيم كه برخي از المپيادي هاي ما بعد از شش ماه تحصيل در دانشگاه ، تازه به اين نتيجه مي رسند كه رشته مهندسي برق يا پزشكي، رشته مورد علاقه و دلخواه آنها نيست و حتي در بعضي موارد، اين احساس منجر به انصراف از تحصيل اين دانشجويان مستعد مي شود.

وي توجه به محتواي آموزشي و استادان را نيز از ديگر ضروريات عرصه آموزش عالي عنوان كرد و گفت: البته نبايد فراموش كنيم كه بدون توليد علم نمي توانيم محتواي مناسب خلق كنيم و بدون آموزش و استاد خوب هم نخواهيم توانست دانشجوي كارآمد و استادان آينده را تربيت كنيم.

نادري منش تاكيد كرد: در افق ايران ۱۴۰۴ و رسيدن به مقام اول علمي منطقه بايد يك كشور دانش بنيان باشيم پس بايد توان دانشي خود را تقويت كنيم و البته دانشي كه فقط توليد مقاله باشد جز ايجاد هزينه چيز ديگري براي كشور نخواهد داشت بنابراين بايد به توليد فناوري نرم و سخت روي بياوريم و اين فناوري نهايتا به رشد اقتصادي و ايجاد كسب و كار منجر شود.
گردهمايي روساي دانشكده ها و مديران گروه هاي آموزشي روان شناسي و مشاوره دانشگاه هاي سراسر كشور به ميزباني دانشكده روانشناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران برگزار شد.


اولیت ورود به دانشگاه ها اولیت خانواده ها برای ورود به دانشگاه

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها