چهار سال اخير دوران رشد علمی شگفت انگيز دانشگاه ها توام با نشاط سياسی بود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   07 امرداد 1392-29 July 2013بازدید 404چهار سال اخير دوران رشد علمی شگفت انگيز دانشگاه ها توام با نشاط سياسی بود

 وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري، چهارساله اخير را دوران رشد علمي شگفت انگيز دانشگاه ها توام با نشاط سياسي دانست و تاكيد كرد: در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر بيش از سه هزار نشست دانشجويي در دانشگاه ها بدون كمترين حاشيه اي برگزار شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  ايرنا، «كامران دانشجو» در ديدار با نمايندگان تشكل هاي دانشجويي از اسلامي شدن دانشگاه ها به عنوان برنامه اصلي خود در چهار سال گذشته ياد كرد.

وي در ابتداي اين نشست به طرح بيانات حضرت امام خميني (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي پيرامون اهميت و جايگاه دانشگاه در جامعه، ضرورت اسلامي شدن دانشگاه ها و شاخص هاي اسلامي شدن پرداخت.

وي يادآور شد: مهمترين برنامه من كه در مجلس شوراي اسلامي و جلسه راي اعتماد اعلام كردم اين بود كه دغدغه دين دارم و مي خواهم دانشگاهها را اسلامي كنم البته من شاخص هاي اسلامي شدن را از بيانات امام خميني (ره)، رهبر معظم انقلاب اسلامي و مراجع تقليد استخراج كرده و در اين راه قدم گذاشتم.

دانشجو، ارتقاي سطح علمي دانشگاه ها، بازنگري هفت هزار سرفصل درسي و تلاش در جهت رعايت شئونات اسلامي و آموزه هاي ديني در دانشگاه ها را از جمله برنامه هاي خود در راستاي اسلامي شدن دانشگاه عنوان كرد.

وي دوران چهارساله اخير را دوران رشد علمي شگفت انگيز دانشگاه ها توام با نشاط سياسي دانست و گفت: در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر بيش از سه هزار نشست دانشجويي در دانشگاه ها برگزارشد بدون اينكه كمترين حاشيه اي داشته باشد و اين تضارب آرا يعني نشاط سياسي، در حاليكه در دوران گذشته تعطيل كردن امتحانات و كلاسها به معني نشاط سياسي بود و اوج نشاط سياسي آنان وقايع تلخ ۱۸تيرماه ۱۳۷۸به شمار مي رفت.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، به تاكيدات رهبر معظم انقلاب بر دو محور اقتصادي و پيشرفت علمي در بيانات اخيرشان در ديدار با كارگزاران نظام اسلامي اشاره كرد و اين موضوع را نشانه حركت مناسب مجموعه دانشگاه ها و آموزش عالي و مايه افتخار برشمرد.
وي رشد علمي كشور و كسب جايگاه هايي نظير كسب رتبه نخست منطقه، ۱۴ سال قبل از افق سند چشم انداز بيست ساله و حفظ اين رتبه در دو سال اخير و همچنين كسب رتبه ۱۵علمي دنيا در پايگاه هاي استنادي معتبر علمي را موجب اقتدار ايران اسلامي در دنيا و افزايش قدرت ديپلماسي آن اعلام كرد.

وزيرعلوم ثبت بيش از ۱۴۰هزار مقاله علمي در چهار سال اخير در مجلات معتبر دنيا را نشانه كيفي شدن آموزش عالي و به ويژه تحصيلات تكميلي دانست.

دانشجو درخصوص موضوع ارتباط دانشگاه با صنعت كه از جمله محورهاي مورد اشاره تشكل هاي دانشجويي در سخنانشان بود گفت: تصويب ۴۵ طرح كلان ملي با دو هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان اعتبار كه براي نخستين بار در كشور انجام شد و تعريف دو هزار پروژه دفاعي در ۶۰ دانشگاه كشور از جمله برنامه هاي انجام شده وزارت علوم در راستاي ارتباط دانشگاه با حوزه كاربرد بوده و طراحي و ساخت ماهواره، ماهواره بر و سانتريفيوژ و ديگر فناوري ها در دانشگاههاي كشور نيز از نشانه هاي بومي شدن علم در كشور است.

وي تصريح كرد كه در چهار سال گذشته همفكري و هماهنگي خوبي با تشكل هاي دانشجويي برقرار شده و از مطالبه گري و نقد دلسوزانه كه ذات فعاليت دانشجويي است استقبال شده است.

دانشجو بر ضرورت همكاري تشكل هاي دانشجويي با دولت جديد تاكيد كرد و گفت: حمايت از دولت جديد وظيفه همه ماست و اگر خود را ولايتمدار مي دانيم تا زماني كه دولت جديد در خط انقلاب و رهبري حركت مي كند بايد از آن حمايت كنيم.

بنابراعلام وزارت علوم، نمايندگان تشكل هاي دانشجويي نيز در اين نشست به بيان ديدگاههاي خود پرداختند كه ارتباط دانشگاه با صنعت، اسلامي شدن دانشگاهها، اسلامي شدن علوم انساني، تقويت حجاب و عفاف، گسترش كرسيهاي آزاد انديشي و قدرداني از خدمات و اقدامات وزير علوم در چهار سال گذشته از اصلي ترين محورهاي مباحث دانشجويان بود.


دوران رشد علمی رشد علمی دانشگاه های کشور

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها