ابلاغ اسامی ۲۵۱ نشریه نامعتبر بین‌المللی و ممنوعیت انتشار مقالات علمی در نشریات رژیم صهیونیستی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   26 امرداد 1392-17 August 2013بازدید 854
ابلاغ اسامی ۲۵۱ نشریه نامعتبر بین‌المللی و  ممنوعیت انتشار مقالات علمی در نشریات رژیم صهیونیستی

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم گفت: اسامی ۲۵۱ نشریه نامعتبر بین‌المللی برای آگاهی محققان ایرانی به دانشگاه‌ها ارسال شده است.


مظفر شریفی مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: بخش قابل توجهی از دستاوردهای پژوهشی محققین کشور به صورت مقالات علمی- پژوهشی به زبان انگلیسی در نشریات خارج چاپ می‌شود که انتشار این مقالات در نمایه‌های معتبر بین‌المللی، تعیین کننده رتبه علمی کشور ما هستند.

وی افزود: بخش قابل توجهی از مقالات نیز در داخل کشور تولید می‌شود که در نشریات داخل به چاپ می‌رسند.

مدیرکل پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد:نکته‌ای که در طول سال‌های گذشته وجود داشت این بود که اخبار متعددی به دست ما می‌رسید که تعدادی از نشریات هستند که از سطح کمی و کیفی مطلوبی برخوردار نیستند و برای خیلی از این‌ نشریات تنها بحث پولی و مالی مطرح است.

شریفی با اشاره به انتشار ناخواسته برخی مقالات ایرانی در نشریات نامعتبر گفت: طبیعی است که تعدادی از محققین ما نیز عمدتا ناخواسته و ناشی از عدم اطلاع از وضعیت این نشریات،مقالات خودشان را در این نشریات چاپ می‌کردند. این مقالات، مقالات بسیار خوبی بودند که قابلیت چاپ در مجلات بهتر را داشتند و حتی در نشریات خوب داخل کشور به چاپ می‌رسیدند.

وی افزود: ما این عارضه را  شناسایی کردیم و تیمی برای شناسایی این نشریات در معاونت پژوهش و فناوری در وزارت علوم تشکیل شد.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به استفاده از تجربیات دانشگاه‌ها در این زمینه تصریح کرد:اساتید و کارشناسان، بررسی این نشریات را در دستور کار خود قرار دادند و ما در این راه از تجربه دانشگاه‌ها نیز استفاده کردیم. این مسئله به این دلیل بود که خیلی از دانشگاه‌ها به خودی خود در هیئت ممیزه‌های خودشان در معاونت‌های پژوهشی به این موضوع آگاه بودند و مستقیما فعالیت‌هایی را در این زمینه انجام داده بودند.

وی افزود:این کارگروه‌ها تعدادی از نشریات نامعتبر را معرفی کرده بودند و لیست سیاهی برای خودشان داشتند.

شریفی در توضیح اهداف کارگروه شناسایی نشریات نامعتبر تاکید کرد:این تیم اولا به منظور بررسی وضعیت نشریات خارجی و دوما برای ایجاد وحدت‌رویه و یکسان سازی برخورد با این موضوع در کشور و ضمنا برای اینکه یک لیست کاملا کارشناسی شده‌ای از نشریات معتبر ایجاد کنیم، فعالیت خود را آغاز کرد و در اواخر سال 91 به اولین لیستمان با 52 مورد از نشریات نامعتبر رسیدیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا لیستی هم تحت عنوان نشریات معتبر در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته یا خیر گفت: هنوز لیستی از نشریات معتبر در اختیار ما قرار نگرفته و در حال حاضر تمام تمرکز ما روی شناسایی نشریات نامعتبر است.

وی افزود:پس از گردآوری لیست اولیه در حال حاضر دو لیست دیگر آماده شده و تعداد نشریات نامعتبر به 251 مورد رسیده است. در این لیست تعدادی از نشریات رژیم صهیونیستی نیز به عنوان نشریات نامعتبر قرار گرفته است که این مسئله برای همدردی با مردم مظلوم کشور فلسطین در نظر گرفته شده است.

شریفی در پایان با اشاره به ممنوعیت چاپ مقالات علمی ایرانی در نشریات نامعتبر خاطرنشان کرد: چاپ مقالات علمی ایرانی در نشریات نامعتبر ممنوعیت دارد. محقق ممکن است مقاله‌اش را در این نشریات چاپ کند اما در امتیازدهی و ارتقای سالانه امتیازی برای او در نظر گرفته نمی‌شود. هر چند این ممنوعیت برای مقالاتی که قبل از صدور لیست نشریات نامعتبر چاپ شده‌اند، لحاظ نمی‌شود.


ابلاغ اسامی ۲۵۱ نشریه نامعتبر بین‌المللی ممنوعیت انتشار مقاله ها اسامی مقاله های برتر مقاله های نامعتبر بین الملل

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها