توليد یک بچه ماهی تک جنسی توسط محققان کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   30 امرداد 1392-21 August 2013بازدید 495توليد یک بچه ماهی تک جنسی توسط محققان کشور

متخصصان موسسه تحقيقات علوم شيلاتي کشور براي افزايش کيفيت قزل‌آلاي پرورشي با استفاده از هورمون درماني، بچه ماهي تک جنسي (تمام ماده) توليد کردند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر حسن عبداللهي، عضو هيات علمي موسسه تحقيقات علوم شيلاتي کشور در اين زمينه به خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: بخش زيادي از انرژي ماهيان قزل‌آلا در هنگام بلوغ، صرف تغييرات ناشي از اين دوره مي‌شود که کيفيت ماهي را به صورت مستقيم تحت تاثير قرار مي‌دهد.

به گفته وي، اين تغييرات در جنس نر بسيار شديدتر از نوع ماده آن است و يکي از راه‌هاي توليد قزل‌آلاي با کيفيت‌تر به عقب انداختن دوره بلوغ آن‌ها و يا توليد بيشتر قزل‌آلاي ماده است.

اين متخصص ژنتيک، تکثير و اصلاح نژاد آبزيان با همکاري متخصصان ديگر و با استفاده از هورمون درماني موفق به توليد مولداني شده‌اند که تخم‌هاي آن‌ها منجر به تولد بچه ماهي‌هاي ماده مي‌شود؛ راه حلي که مي‌تواند کيفيت قزل آلاي توليد شده در کشور را بهبود بخشد.

عبداللهي با اشاره به اين‌که به کارگيري اين شيوه در کشورهايي مانند دانمارک نتايج خوبي در پي داشته است اظهار کرد:‌ طبق آمار موجود درايران، در سال 90 با احتساب نرخ ارز آن سال بيش از هفت ميليارد تومان هزينه واردات تخم با کيفيت قزل‌آلا به کشور شد که نتايج اين طرح تحقيقاتي مي‌تواند از حجم واردات اين تخم‌ها بکاهد.

به گفته وي، موسسه تحقيقات علوم شيلات نتايج اين پژوهش را براي استفاده در اختيار توليدکنندگان قزل‌آلا قرار داده است. توليدکنندگان ماهي قزل‌آلا پيش ازاين با اتلاف انرژي غذاي مصرفي ماهي به دليل بلوغ ماهي‌ها و بالا رفتن ضريب تبديل غذايي آن‌ها (FCR) مواجه بودند که هزينه توليد را بالا برده و ميزان بهره برداري آن‌ها را کاهش مي‌داد.هدف اصلي اين طرح حذف جنس نر از ماهيان پرواري است چرا که جنس ماده مزاياي بيشتري چه از لحاظ ميزان رشد و چه از نظر کيفيت گوشت داراست.


تولید یک بچه ماهی در ایران ماجرای تولید یک بچه ماهی در کشور تولید ماهی تک جنسیتی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها