معرفی ۲۰ دانشمند پرتألیف ایرانی و محققان دانشگاه تهران در صدر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   17 شهریور 1392-08 September 2013بازدید 862معرفی ۲۰ دانشمند پرتألیف ایرانی و محققان دانشگاه تهران در صدر

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دانشمندان پر تألیف ایران را در حوزه علوم انسانی که مقاله‌های آنان در نشریات علمی معتبر کشور چاپ شده و در ISC نمایه سازی شده است، معرفی کرد.به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از جعفر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: 20 دانشمند علوم انسانی به طور کلی از اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌های تهران، مازندران، تربیت مدرس، اصفهان، علامه طباطبایی، گیلان، آزاد واحد خوراسگان، مازندران، شهید چمران اهواز و محقق اردبیلی هستند.

وی ادامه داد: رتبه اول در اختیار محمد علی بشارت عضو هیئت علمی دانشگاه تهران قرار دارد و رتبه‌های دوم تا پنجم به ترتیب به عادل آذر (دانشگاه تربیت مدرس)، عباسعلی گائینی (دانشگاه تهران)، حسین مولوی (دانشگاه اصفهان) و علی دلاور (دانشگاه علامه طباطبایی) اختصاص دارد.

سرپرست ISC خاطرنشان کرد: حمید رضا عریضی (دانشگاه اصفهان)، فرهاد رحمانی نیا (دانشگاه گیلان)، محسن گلپرور (دانشگاه آزاد واحد خوراسگان)، احمد جعفری صمیمی (دانشگاه مازندران) و مهناز مهرابی زاده هنرمند (دانشگاه شهید چمران اهواز) 5 دانشمند برجسته دیگری هستند که در رشته علوم انسانی در جایگاه 6 تا 10 تولید علم قرار دارند.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: در فاصله رتبه‌های 11 تا 20 نیز مسعود تقوایی و رسول ربانی به ترتیب با کسب رتبه‌های 11 و 15 از دانشگاه اصفهان، مهدی الوانی با کسب رتبه 12 از دانشگاه علامه طباطبایی، اکبر کمیجانی، محسن مهرآرا، مجتبی یمانی و آرین قلی پور به ترتیب با رتبه‌های 13، 14، 16 و 18 از دانشگاه تهران، محمد نریمانی با کسب رتبه 18 از دانشگاه محقق اردبیلی ، حسین شکرکن با رتبه 19 از دانشگاه شهید چمران اهواز و  حسین دانایی فرد با رتبه 20 از دانشگاه تربیت مدرس در بین دانشمندان ممتاز قرار دارند.

سرپرست ISC  اظهار داشت: به این ترتیب در بین 20 دانشمند برجسته در حوزه علوم انسانی که در ISC در گروه دانشمندان پرتألیف محسوب می‌شوند، 6 دانشمند از دانشگاه تهران، 4 دانشمند از دانشگاه اصفهان، 2 دانشمند در دانشگاه‌های تربیت مدرس و شهید چمران اهواز و دانشگاه‌های گیلان، واحد آزاد خوراسگان، مازندران و محقق اردبیلی نیز هر کدام یک دانشمند پر تالیف در بین 20 دانشمند اول ISC قابل مشاهده است.

مهراد ادامه داد: به طور معمول گفته می‌شود که اعضای هیئت علمی و پژوهشگران رشته‌های علوم انسانی در حالیکه به نشر مقالات تحقیقی علاقه‌مند هستند، بیشتر فعالیت‌های خود را در قالب کتاب انجام می‌دهند که این گفته تا حدود زیادی منطقی و علمی است اما، تعداد مجلات علمی پژوهشی رشته‌های علوم انسانی مصوب کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که نزدیک به 600 عنوان مجله فارسی است نشان می‌دهد که تعداد این مجلات از مجلات سایر رشته‌های دانشگاهی بیشتر است و کسب مجوز انتشار مجلات علمی نشان دهنده ظرفیت‌های علمی درخور توجهی است که اینک در رشته‌های علوم انسانی وجود دارد.

به گفته مهراد، تمام نشریات مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طبق گزارش تیرماه 1392 تعداد 918 عنوان است.

مهراد با اشاره به این نکته که در بین این دانشگاه‌ها جای چند دانشگاه جامع و مادر خالی است، تصریح کرد: با نگاه به این دانشگاه‌ها متوجه می‌شویم که امروز در عرصه‌های علمی رقابت‌های جدی علمی وجود دارد و دانشگاه‌های متوسط و تازه تاسیس می‌کوشند تا کیفیت آموزش و تحقیقات علمی خود را ارتقا دهند. حضور نویسندگان پر تالیف از دانشگاه آزاد- واحد خوراسگان و دانشگاه محقق اردبیلی مؤید این گفتار است.

وی افزود: دانشگاه‌های بزرگ کشور که بیشتر در مراکز استان‌ها قرار دارند، باید به این نکته توجه کنند که در دانشگاه‌های بزرگ کشور دوره‌های تحصیلات تکمیلی زودتر تاسیس شده و پایان نامه‌های تحصیلی بیشتری تهیه و تدوین می‌شود. دانشجویان تحصیلات تکمیلی موتور محرکه تولید علم به حساب می‌آیند و نبود اسامی استادان پر تالیف از دانشگاه‌های بزرگ کشور که در راهنمایی پایان‌نامه‌ها نقش بیشتری دارند جای تامل دارد.


دانشمند پرتألیف ایرانی دانشمندان ایرانی محققان دانشگاه تهران معرفی دانشمندان ایرانی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها