بهبود پهنای باند آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی با استفاده از ساختار های CRLH وخطوط انتقال NRI

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   20 مهر 1392-12 October 2013بازدید 654بهبود پهنای باند آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی با استفاده از ساختار های CRLH وخطوط انتقال NRI

در قالب رساله دکتری در دانشگاه تبریز:
"بهبود پهنای باند آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی با استفاده از ساختار های CRLH وخطوط انتقال NRI" مورد بررسی قرار گرفت
دانشجوی دکتری مخابرات میدان و موج دانشگاه تبریز با دفاع از رساله خود با موضوع "بهبود پهنای باند آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی با استفاده از ساختار های CRLH وخطوط انتقال NRI" با کسب درجه عالی موفق به پایان تحصیلات خود در این رشته در مقطع دکتری شد.
به گزارش  روابط عمومی دانشگاه تبریز، محمد بمانی با دفاع از رساله خود تحت عنوان "بهبود پهنای باند آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی با استفاده از ساختار های CRLH وخطوط انتقال NRI" با کسب درجه عالی موفق به پایان تحصیلات خود در این رشته در مقطع دکتری شد.
دانش آموخته دانشگاه تبریز در این رساله کارایی ساختارهای متامتریالی به ویژه در ادوات ماکرویوی غیر تشعشعی را تشریح و نحوه طراحی ساختارهای NRI-TL و NR-NRI-TL دوباندی را مورد بررسی قرار داده و به عنوان مطالعه موردی ادوات مایکروویوی متعددی را طراحی ساخته و اندازه گیری کرده است.
بمانی با بیان اینکه پیشرفت‌های اخیر در رادار‌های پهن باند و کاربردهای مخابرات بی سیم نیاز به طراحی ادوات مایکروویوی و آنتن‌های دو یا چند باندی کم حجم و فشرده را افزایش داده است، هدف اصلی کار پژوهشی حاضر را مطالعه روش‌هایی برای کوچک سازی و بهبود پهنای باند ادوات مایکروویوی غیر تشعشعی و آنتن‌های مسطح دو باندی ذکر کرد و افزود: بهبود پهنای باند تنها به معنای افزایش پهنای باند نمی‌باشد بلکه، چند بانده کردن ادوات و یا حفظ سایر مشخصات یک آنتن در یک گستره وسیعتر نیز به منزله‌ی بهبود مشخصه پهنای‌باند می‌باشد بنابراین در این رساله رهیافت‌های مختلفی بر اساس خطوط انتقال با ضریب شکست منفی (NRI-TL)و خطوط انتقال ترکیبی دست راستی و دست چپی(CRLH) و خطوط گسترده شدهCRLH(E-CRLH)برای طراحی آنتن‌ها و مدارات مایکروویوی دو باندی نظیر مقسم‌های توان، بالون‌ها، آنتن‌های مسطح و آنتن‌های آرایه‌ای ارائه شده است.
 وی گفت: NRI-TLها، NR-NRI-TLها و E-CRLHهاساختارهای مصنوعی هستند که ویژگی های از خود نشان میدهند که در خطوط انتقال متداول یافت نمی‌شوند و علاوه بر ویژگی کوچک سازی، یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی این مواد مشخصه‌ی فاز غیر خطی آنها می‌باشد که به مهندسان امکان طراحی ادوات و مدارات مایکروویوی پهن باند، دو و چند باندی را می‌دهد. در این رساله، به بررسی ویژگی‌ها و کاربرد‌های ساختار‌های متامتریالی به ویژه در ادوات مایکروویوی غیر تشعشعی پرداخته می‌شود.
نحوه طراحی ساختار‌هایNRI-TL و NR-NRI-TL دو بانده به طور مفصل تشریح می‌شود. تاثیر تعداد سلول‌های واحد بر مشخصه‌های این ساختارها مورد بررسی قرار می‌گیرد همچنین، نحوه محاسبه پارامتر‌های ساختارE-CRLH جهت تولید شیفت‌فازهای دلخواه در فرکانس‌های متفاوت توضیح داده می‌شود. علاوه بر این به کمک مشخصه فاز غیرخطی ساختار‌های مذکور، روش جدیدی برای کنترل مشخصه‌ی انحراف بیم آنتن‌های آرایه‌ای دو باندی معروف می‌شود.
بمانی در ادامه افزود نوآوری تحقیق فوق ارائه روش جدیدی برای کنترل تغییرات پترن تشعشعی آنتن‌های  آرایه‌ای دو باندی با استفاده از ساختار‌های متامتریالی می‌باشد و بر اساس این روش امکان کاهش یا افزایش تغییرات بیم اصلی پترن یک آنتن آرایه‌ای با تغییر فاصله بین المان‌ها و بدون تغییر فاصله بین المان‌ها و تنها با مهندسی المان‌های شبکه تغذیه امکان‌پذیر می باشد.
یادآور می‌شود: نتایج تحقیقات انجام یافته توسط این پژوهشگر با راهنمایی دکتر سعید نیک‌مهر منجر به ارائه 5 مقاله نمایه شده در isi شده است.از این مقالات دو مورد دارای فاکتور تاثیر بالاتر از 5 بوده و سه مورد در مجموعه مجلات Transaction IEEEمنتشر شده است.

براساس همین گزارش، دکتر سعید نیک مهر، راهنمایی رساله و دکتر شهرام حسین‌زاده، مشاوره آن را بر عهده داشته‌اند. همچنین دکتر کیوان فرورقی از دانشگاه تربیت مدرس تهران، دکتر محمد نقی آذرمنش از دانشگاه ارومیه و دکتر احسان خداپناه داورهای این رساله بوده‌اند.
گفتنی است: محمد بمانی، دانشجوه ورودی سال 88 دانشگاه تبریز، مدرک کارشناسی خود را نیز با کسب رتبه اول از دانشگاه تبریز کسب نموده است و هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی این دانشگاه مشغول به فعالیت می‌باشد.
لازم به ذکر است: گروه مخابرات دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز از سال 1383 اقدام به پذیرش دانشجوی در مقطع دکتری در گرایش میدان و امواج نموده است.بهبود پهنای باند آنتن‌ها مدارات مایکروویوی ساختار های CRLH خطوط انتقال NRI

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها