موفقيت محققان ايرانی در ساخت و پيوند داربست سلولی سه‌بعدی به موش‌های مبتلا به ضايعه نخاعی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   20 مهر 1392-12 October 2013بازدید 393موفقيت محققان ايرانی در ساخت و پيوند داربست سلولی سه‌بعدی به موش‌های مبتلا به ضايعه نخاعی


پژوهشگران دانشکده مهندسي نساجي دانشگاه صنعتي اميرکبير موفق به توليد نوعي داربست نانوليفي سه بعدي با ساختار پوسته- مغزي با قابليت کاربرد در ترميم ضايعات نخاعي شدند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرويس علمي ايسنا دکتر فاطمه زماني، پژوهشگر طرح، روند طبيعي ترميم بافت‌هاي عصبي را کند، دشوار و گاهي غيرقابل ترميم ذکر کرد و گفت: محققان به دنبال راههايي هستند تا بتوانند اين روند را تسريع و تقويت کنند تا در نهايت براي ترميم عصبي در انسان مورد استفاده قرار گيرد.

وي افزود: در اين طرح اثر کاشت نوعي داربست از الياف متخلخل پليمري در ابعاد نانو بر روي رشد سلول هاي عصبي آزمايش و نشان داده شد که اين داربست مي تواند رشد و تکثير سلول هاي عصبي را تسريع کند.

زماني الکتروريسي يا تبديل پليمر به نخ هايي با قطر نانو با استفاده از ميدانهاي قوي الکتريکي را به عنوان روش توليد اين داربست ذکر کرد و گفت: در اين پژوهش ما علاوه بر تنظيم عوامل موثر در الکتروريسي براي رسيدن به اليافت مناسب تر، با ايجاد شيار و تخلخل هاي نانو مقياس روي سطح الياف، زبري سطح داربست را افزايش داديم که اين امر هم موجب بهبود رشد و تکثير سلول هاي عصبي روي داربست شد.

پژوهشگر طرح به آزمايش موفقيت آميز اين نوع داربست در موش هاي آزمايشگاهي اشاره کرد و گفت: با همکاري بخش بانک سلولي انستيتو پاستور ايران و جراحي چند قطعه موش، ابتدا به طناب نخاعي موشها آسيب وارد شده و سپس در چند موش داربست سه بعدي کار گذاشته و با گروه شاهد مقايسه شد.

وي افزود: مشاهدات ما نشان داد که در گروه شاهد 8 هفته پس از جراحي، بهبود ناچيز ديده شد در حالي که در گروه مورد با داربست سه بعدي، 40 درصد بهبود قابل توجه در حس و حرکت در مقايسه با گروه اول مشاهده شد.

زماني تصريح کرد:البته موشهاي پيوند شده فاصله زيادي تا بهبود کامل دارند ولي با تغيير ويژگي هاي فيزيکي داربست ها و ادامه تحقيقات مي توان نتايج بهتري را انتظار داشت.


دستاورد های علمی پيوند داربست سلولی پيوند داربست سلولی سه بعدی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها